Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Dochodzi słonecznik

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2024,8:45 Aktualizacja: 23-07-2024,8:50
A A A

Podmioty skupujące rośliny oleiste od producentów będą zobowiązane do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych - wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Do roślin objętych wpłatami zaliczony ma być też słonecznik.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Za przygotowanie zmian odpowiada resort rolnictwa.

Zgodnie z wpisem, do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych zobowiązane zostaną podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz obowiązany będzie każdy podmiot, który nabywa towar od wytwórcy roślin oleistych, niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.

Z założeń wynika, że słonecznik znajdzie się w grupie roślin oleistych, w której jest m.in. rzepak, rzepik, soja, len i konopie, od wartości których jest naliczana wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Było to postulatem przedstawicieli branży roślin oleistych - wskazano.

Wprowadzone mają być rozwiązania, które umożliwią promowanie rozwoju zastosowania rodzimych surowców rolnych do wytwarzania biokomponentów oraz biopaliw ciekłych. Dodano, że właściwymi funduszami dla tych działań jest Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

minister rolnictwa, integrowana produkcja roślin, słonecznik, uprawa słonecznika

PZPRZ chce zielonego światła dla słonecznika w integrowanej produkcji roślin

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa o umożliwienie - jeszcze w tym sezonie - uprawy słonecznika w ramach integrowanej produkcji roślin. O zastosowanie tego rozwiązania...

Jak poinformowano we wpisie, proponowane przepisy mają być odpowiedzią na potrzebę doprecyzowania faktycznego momentu powstawania obowiązku wpłat w taki sposób, aby zagwarantować sprawiedliwy udział wszystkich podmiotów dokonujących transakcji z pierwotnym producentem roślin oleistych.

"Zarówno przetwórcy, jak i producenci roślin oleistych, oczekują wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym obowiązek naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ten fundusz miałby powszechny charakter i sprawiedliwiej obciążał wszystkich uczestników rynku zakupu roślin oleistych bez względu na charakter prowadzonej przez nich działalności (nie preferując tym samym pośredników względem przetwórców)" - napisano w opisie prac.

W wykazie wskazano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to czwarty kwartał br. 

Poleć
Udostępnij