Słodyszek rzepakowy w rzepaku jarym
Rzepak ozimy znajduje się obecnie w pełni kwitnienia, tymczasem rzepak jary wchodzi właśnie w fazę zielonego pąka. Zaczyna mu zagrażać słodyszek rzepakowy.
W ostatnich kilku dniach szybkość wzrostu roślin rzepaku jarego znacznie wzrosła, głównie za sprawą temperatury przekraczającej w ciągu dnia 20˚C.
Na chwilę obecną nie można także narzekać na niedobór wody, ani jej nadmiar. Od początku maja do dnia dzisiejszego dla mojego gospodarstwa spadło 36,5 mm.
W ubiegłym tygodniu wykonałem dokarmianie dolistne rzepaku jarego mocznikiem w ilości 10 kg/ha oraz Cukrovitem Borowym (20,8% B) w dawce 3,5 kg/ha.
Zabiegi herbicydowe i nawożenie w rzepaku jarym
Niestety, dobre warunki pogodowe sprzyjają także nalotom szkodników, głównie słodyszka rzepakowego, który zaczął już uszkadzać pąki kwiatowe, nawet te jeszcze schowane w liściach.
Ze względu na późniejszy termin kwitnienia rzepak jary jest bardziej narażony na atak szkodników, które zlatują się z plantacji rzepaku ozimego.
Dlatego w tym tygodniu prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie oprysku insektycydowego.
Przed zabiegiem należy upewnić się, czy środek, który zamierzamy wykorzystać posiada rejestrację do stosowania w rzepaku jarym. Jako, że jest to uprawa o raczej niewielkim znaczeniu gospodarczym w Polsce, paleta zalecanych insektycydów jest ograniczona.
Tym samym lista możliwych do wyboru substancji aktywnych zredukowana jest praktycznie do tylko trzech: deltametryny (grupa perytroidów), chloropiryfosu (grupa fosfoorganicznych) i tiachloprydu (grupa neonikotynoidów).
Badanie stanu odżywienia roślin
Należy liczyć się z tym, że prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze przynajmniej jednokrotne wykonanie oprysku insektycydowego przeciwko szkodnikom łuszczynowym.
Niewykluczone, że jeśli presja szkodników będzie wysoka, trzeba będzie dodatkowo powtórzyć zabieg na luźny pąk.
***
Krzysztof Panasiewicz, absolwent SGGW w Warszawie na kierunku rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha w miejscowości Brodzica (gmina Hrubieszów), uprawia pszenicę, rzepak, burak cukrowy i soję.