Nie siać rzepaku po rzepaku
W niektórych gospodarstwach rzepak uprawiany jest po sobie, co tłumaczy się dobrą jakością gleb na danym polu i względami organizacyjnymi. Jednak należy się starać unikać takich sytuacji z wielu powodów.
Przede wszystkim rzepak jest doskonałym przedplonem dla tak wymagających roślin, jak pszenica ozima, więc nie ma sensu tego tracić.
Rzepak już zasiany
Występuje także duży problem z samosiewami rzepaku w rzepaku, których nie można chemicznie zwalczyć. Uzyskane z nich nasiona odznaczają się mniejszą zawartością tłuszczu i większą glukozynolanów, co pogarsza jakość plonu.
Uprawa rzepaku w monokulturze powoduje nagromadzenie szkodników (chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy) i chwastów. Nie wolno także zapominać o zagrożeniu ze strony kiły kapusty, która występuje już na plantacjach w wielu regionach kraju.
Jedyną skuteczną metodą jej ograniczenia jest przestrzeganie co najmniej trzyletniej przerwy w uprawie rzepaku i innych gatunków z rodziny kapustowatych na tym samym polu. W razie wystąpienia kiły kapusty konieczna jest rezygnacja z uprawy tej grupy roślin aż na 7-8 lat lub uprawa odmian tolerancyjnych rzepaku. Jeśli już z różnych powodów rzepak trafia na to samo pole co roku, to uprawa monokulturze nie powinna trwać dłużej niż przez 3 lata.
Warto pamiętać, że pozostawienie materiału siewnego z własnych zbiorów, jako sposób na ograniczenie kosztów związanych z zakupem materiału siewnego, jest niedozwolony.
Jak wybrać najlepszą odmianę rzepaku?
Od jakości nasion zależą wschody, wzrost roślin i potencjalny plon. Szczególnie niekorzystne jest używanie do siewu nasion odmian mieszańcowych (heterozyjnych). Efekt heterozji, czyli wybujałości mieszańców, występuje tylko w pierwszym pokoleniu (F1). Objawia się to większym plonem.
Natomiast w drugim pokoleniu (F2) nie dość, że nie ma tego zjawiska, to jeszcze dochodzi do rozszczepienia cech, co objawia się drastycznym obniżeniem plonu. Rolnik decydując się na powtórny wysiew odmian mieszańcowych sam skazuje siebie już w momencie siewu na obniżenie plonu nawet do kilkudziesięciu procent.
Warto zwrócić uwagę na to, że część rolników szukając oszczędności pozostawia samosiewy rzepaku na drugi rok. Ten sposób na ograniczenie kosztów związanych z zakupem materiału siewnego, jest niedopuszczalny.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz