Rzepak już zasiany
Na Zamojszczyźnie właśnie minął optymalny termin siewu rzepaku ozimego. W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (gmina Werbkowice) siew rozpoczęto 12 sierpnia, a ukończono 14 sierpnia.
W tym sezonie rzepak zajmuje w tym gospodarstwie prawie 15 ha. Przedplonem dla rzepaku była pszenica ozima. Podczas zbioru słoma została pocięta i rozrzucona po polu. Rolnik po raz drugi uprawia rzepak bez użycia pługa.
Przygotowanie do siewu rzepaku ozimego
Natychmiast po zbiorze pszenicy wykonano płytką uprawę pożniwną agregatem ścierniskowym. W zeszłym roku Witold Ferens zmagał się z dużą masą słomy. W tym roku nie było takiego problemu, bo pszenica została silnie skrócona.
Tuż przed siewem wysiano fosforan amonu (200 kg/ha) oraz nawóz potasowy wzbogacony w siarkę i magnez (350 kg/ha). Łączne nawożenie przedsiewne wyniosło: 36 kg N, 92 kg P2O5, 140 kg K2O, 44 kg SO3, 21 kg MgO i 14 kg Na2O na 1 ha. Nawozy wymieszano z glebą za pomocą głębokiej uprawy agregatem ścierniskowym.
Do siewu rolnik wybrał tę samą odmianę mieszańcową co w zeszłym roku, ponieważ był z niej zadowolony. Poza tym cena materiału siewnego była bardzo przystępna w stosunku do innych odmian heterozyjnych.
Przed siewem rolnika bardzo starannie wykonał kilkukrotnie próbkę kręconą siewnika. Przy masie 1000 nasion wynoszącej 5,6 g i obsadzie 50 nasion na 1 m2 norma wysiewu wyniosła 2,8 kg/ha.
Siewu dokonano siewnikiem rzędowym SR 400 wyposażonym w redlice talerzowe. Rozstawa rzędów wyniosła 25 cm, a głębokość siewu 1-2 cm.
Problemem na Zamojszczyźnie jest panująca susza. Opady nie dochodzą do tego regionu. Wszyscy mają nadzieję, że wkrótce nadejdą. Deszcz jest tam bowiem bardzo potrzebny nie tylko dla rzepaku, ale także dla kukurydzy i buraków cukrowych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz