Szarek komośnik niszczy buraki na Zamojszczyźnie
Lokalnie na plantacjach buraków cukrowych na Zamojszczyźnie masowo wystąpił mało znany szkodnik szarek komośnik. W kilku przypadkach doprowadziło to do całkowitego zniszczenia roślin i konieczności wykonania przesiewów. Na plantatorów padł strach.
Jak mówią pokrzywdzeni rolnicy spustoszenia dokonane przez szkodnika były błyskawiczne. Jeden z rolników nie był dwa dni na polu i pojechał wykonać oprysk herbicydowy. Po przybyciu na pole okazało się jednak, że nie ma co pryskać, bo wszystkie rośliny zostały już zniszczone. Zamiast oprysku konieczny był powtórny siew.
Szkodnik został rozpoznany przez naszego współpracownika i rolnika Krzysztofa Panasiewicza, który ma gospodarstwo w Brodzicy koło Hrubieszowa. Obserwacje rolnika potwierdza także Maciej Skwierz, starszy specjalista ds. doświadczeń w koncernie Südzucker. Maciej Skwierz zwraca szczególną uwagę na porę wykonywania oprysków przeciwko szarkowi komośnikowi. Podkreśla, że w związku z tym, że szkodnik żeruje w nocy, opryski najlepiej jest wykonywać wieczorem lub nocą.
Szarek komośnik należy do rodziny ryjkowcowate. Jest to szkodnik o długości ciała do 15 mm i szerokości do 5 mm. Zwalczanie ułatwia niechęć szkodnika do latania.
Jak podaje Berbeć (1991) cykl rozwojowy szarka komośnika trwa około 3 miesiące. Zimują chrząszcze, które wiosną intensywnie żerują na chwastach, a potem przechodzą na buraki.
Wschody buraków cukrowych na Zamojszczyźnie
Dorosłe chrząszcze żerują na liścieniach i pierwszych liściach właściwych. Żerowanie rozpoczynają od brzegu pola. Liście buraków uszkadzane są od brzegów. Samice po okresie intensywnego żerowania, składają jaja, z których pod koniec maja wylęgają się larwy. Stadium larwalne trwa około dwa miesiące. Larwy żerują na korzeniach buraków, tworząc charakterystyczne jamki, ale nie powodują poważnych strat. Odżywiają się także tkankami korzeni chwastów.
Jak podają Piekarczyk i Woźny (1986) próg ekonomicznej szkodliwości dla szkodnika wynosi:
- podczas wschodów buraków – 0,25-0,5 chrząszcza/roślinę;
- w fazie 4 liści buraków – 1-2 chrząszcze/roślinę.
Szarek komośnik występuje głównie na południowym wschodzie kraju. Masowemu wystąpieniu szkodnika w tym roku na Zamojszczyźnie nie przeszkodziły silne mrozy, które wystąpiły w styczniu i doprowadziły do poważnych strat w uprawach zbóż ozimych, a przede wszystkim rzepaku ozimego.