Rekordowe plony ziemniaków w RZD SGGW w Żelaznej
W tym roku średni plon handlowy ziemniaków chipsowych w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Żelaznej pod Skierniewicami przekroczył 40 t z hektara, a z niektórych pól zebrano nawet 55 t.
Rolnikom uprawiającym ziemniaki RZD SGGW w Żelaznej nie trzeba przedstawiać. To jeden z czołowych producentów ziemniaków przeznaczonych na chipsy w kraju. To najtrudniejszy i najbardziej wymagający kierunek produkcji tej rośliny. Wymagania jakościowe wobec tych ziemniaków są bowiem ustawione na bardzo wysokim poziomie.
Trwają zbiory ziemniaków. Przechowywanie będzie trudniejsze
Corocznie w Żelaznej jest organizowany Dzień Ziemniaka, który jest spotkaniem profesjonalistów z branży. W ostatnich latach współorganizatorem imprezy jest firma Bayer CropScience. W tym roku ziemniaki na chipsy w Żelaznej zajmują 400 ha. Deszczowa pogoda uniemożliwiła zakończenie zbioru ziemniaków. Do wykopania pozostało jeszcze 20 ha.
Do Żelaznej od wielu lat przyjeżdżam ze studentami w ramach ćwiczeń z „Przechowywania produktów rolnych”. Zależy mi, aby nasi studenci zapoznali się z aspektami praktycznymi przechowywania ziemniaków oraz mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracujących tam osób, w tym dyrektora Edwarda Pawlika, który o przechowywaniu ziemniaków wie wszystko.
Ostatnio miałem okazję być na zajęciach ze studentami studiów niestacjonarnych kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW.
Dopiero na miejscu większość osób zaczęła sobie uświadamiać sobie prawdziwe znaczenie przechowywania w produkcji ziemniaków, bo znaczna część bulw w przechowalni przebywa dłużej niż na polu. Pozostają bowiem w przechowalni nawet do maja następnego roku, co oznacza 7-miesięczny okres składowania. Natomiast od sadzenia do zbioru mija 6 miesięcy.
Zmiany w oznakowaniu ziemniaków
W Żelaznej od tego roku funkcjonują dwie profesjonalne przechowalnie: jedna o pojemności 5 tys. t i druga, oddana do użytku w tym sezonie, która może pomieścić 1200 t surowca. Jest jeszcze trzecia przechowalnia, która znajduje się w byłym RZD SGGW w Chylicach.
Główną zasadą obowiązującą w przechowywaniu ziemniaków w Żelaznej jest to, że ziemniak wyjęty z przechowalni nawet po 7 miesiącach ma wyglądać tak samo, jakby dopiero do niej został wstawiony. Służy temu:
- bardzo ostrożne obchodzenie się z bulwami podczas zbioru, transportu, załadunku i rozładunku przechowalni;
- stosowanie regulatorów wzrostu;
- stały monitoring warunków przechowywania;
- regularne wietrznie;
- profesjonalizm pracowników.
Książka warta polecenia: Sygnały ziemniaka