Przesiewy buraków, jeśli przymrozki uszkodziły siewki
Ostatnie przymrozki mogły spowodować uszkodzenia wschodzących buraków. Jak podjąć decyzję o ewentualnych przesiewach?
Decyzja o przesiewach powinna być bardzo przemyślana, bo oznacza znaczny wzrost kosztów (ponowna uprawa, zakup nasion i przeprowadzenie siewu) oraz skrócenie okresu wegetacji roślin, co oznacza gorsze plonowanie. Jeśli jednak zapadnie, ponowny siew trzeba przeprowadzić natychmiast, aby nie tracić ani jednego cennego dnia. Decyzja w tej sprawie zawsze musi być podejmowana w porozumieniu z doradcami agrotechnicznymi cukrowni, co wynika z umowy kontraktacyjnej. Poza tym z cukrowni trzeba odebrać nasiona.
Burak cukrowy: wstęp do nawożenia
W celu określenia obsady roślin trzeba policzyć żywe rośliny na 22 metrach bieżących rzędu (przy rozstawie rzędów 45 cm). Oczywiście nie można się opierać tylko na jednym wyniku. Liczenie trzeba przeprowadzić na co najmniej 15 rzędach. Następnie trzeba wyliczyć średnią liczbę roślin z tych pomiarów. Przykład: średnia liczba roślin na 22 metrach bieżących rzędu wynosi 45 szt., więc obsada (szt./ha) równa się 45 000 (45 szt. x 1000).
Jeśli jakość wschodów jest zbliżona na całej plantacji, to liczenie trzeba przeprowadzić na całości. Zdarza się, że można wyodrębnić na polu miejsca o lepszych wschodach i gorszych. Wówczas liczenie należy przeprowadzić oddzielnie dla obu części pola. Należy się starać, aby w miarę możliwości, pozostawić fragmenty plantacji o lepszej obsadzie.
Uważam, że powinno się przesiewać buraki, gdy obsada roślin jest mniejsza niż 40 tys. szt./ha (4 szt./m2).
Dowodzą tego wyniki obserwacji wielu plantacji produkcyjnych. Nawet przy takiej obsadzie można uzyskać zadowalające plony. Istotne jest, aby rośliny były w miarę równomiernie rozmieszczone na polu. Rosnące rzadko buraki doskonale wykorzystują powierzchnię życiową, pod warunkiem, że nie zajmą jej chwasty. Stąd wynika szczególna troska o ochronę herbicydową plantacji przerzedzonych. Ważne jest, aby podczas przesiewów koniecznie zasiać buraki gęściej.
Niedostateczne wschody roślin mogą być także spowodowane błędami w uprawie przedsiewnej, siewie, zaskorupieniem gleby itp.