Burak cukrowy: wstęp do nawożenia
Burak cukrowy to uprawa, która wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem producentów rolnych, mimo że jest to uprawa czasochłonna, i co ważniejsze kosztochłonna. Zajmijmy się jednym z najważniejszych aspektów w produkcji buraka, a mianowicie nawożeniem.
Burak jest uważany za roślinę wymagającą pod względem nawożenia, Warto wiedzieć, co dla buraka jest najważniejsze, aby nawozić go w sposób świadomy i zrównoważony.
Niezwykle pomocnym narzędziem w uprawie buraka są analizy gleby, do których wykonania jest zobligowany każdy rolnik chcący uprawiać tę roślinę. Korzystanie z wyników analiz gleby przy planowaniu nawożenia, może pomóc zaoszczędzić sporą część środków przeznaczonych na nawozy.
Odczyn gleby i wapń odżywczy
Pierwszym czynnikiem w nawożeniu, który ma olbrzymi wpływ na wydajność w produkcji buraków, jest odczyn gleby. W tym wypadku istotne jest dobre planowanie – czyli gdzie w poszczególnych latach będziemy siać buraki. Optymalnym terminem wapnowania stanowiska jest zastosowanie wapna pod przedplon buraka, tak by w momencie siewu odczyn był optymalny.
Z różnych względów nie zawsze jest to możliwe. Alternatywą jest stosowanie wysokoreaktywnego wapna węglanowego w postaci mezocalcu, co pozwala stworzyć mikro pH w strefie korzenienia się roślin, a finalnie daje efekt podobny do tradycyjnego wapnowania na mniejszą skalę. Jest on także doskonałym źródłem wapnia odżywczego dla roślin buraka.
Burak należy do grupy roślin wrażliwych na niski odczyn gleby. Zakres pH dla tej uprawy wynosi 5,5-7,5, przy czym w warunkach pH 5,5 musimy już liczyć się ze znacznym spadkiem plonu. Trzeba pamiętać, że uregulowany odczyn gleby będzie determinować efektywność całej reszty nawożenia, którą zastosujemy.
Potas jesienią - rok przed siewem
Istotnym składnikiem w uprawie buraków jest potas. Jest to pierwiastek, którego buraki potrzebują najwięcej i akumulują go w ilości ok. 5 kg K2O/t plonu. Buraki mają jednak tendencję do pobierania potasu w sposób luksusowy i nie ma sensu podawanie tego składnika w nadmiarze.
Buraki i tak ten składnik pobiorą, a nadmierna podaż skutkować będzie obniżeniem jakości korzeni. W przypadku źródeł tego składnika, to bardzo istotnym jest przedplon buraków. Jeżeli na polu została pozostawiona słoma, był siany poplon jak np. gorczyca, to buraki będą miały do dyspozycji spore ilości potasu.
W postaci nawozów mineralnych należy, natomiast, uzupełnić tę ilość potasu, której brakuje po uwzględnieniu zasobności gleby, przedplonu i zaaplikowanych nawozów organicznych. Najlepszym momentem na nawożenie potasem w burakach jest jesień, w roku poprzedzającym siew buraków.
W kolejnym materiale o zapotrzebowaniu i podaży fosforu oraz azotu.