O rolnictwie Mongolii w Katedrze Agronomii SGGW
Pracownicy Katedry Agronomii w Instytucie Rolnictwa SGGW w Warszawie mieli okazję 9 lutego 2023 r. zapoznać się z rolnictwem Mongolii. Dr hab. inż. Stanisław Samborski, prof. SGGW przedstawił sprawozdanie z konferencji w stolicy tego kraju w Ułan Bator, która odbyła się w dniach 8-10 listopada 2022 r.
Obrady prowadzone były się w 3 sekcjach: ogrodnictwo, leśnictwo i agroekologia. Prelegent przedstawił referat pt. "Jak zwiększyć plony ziemniaka przy użyciu metod rolnictwa precyzyjnego?". Zaprezentował w nim wyniki badań własnych oraz swojej doktorantki mgr inż. Renaty Leszczyńskiej, które wykonywane są w Katedrze Agronomii.
Szkolenie PZPRZ na SGGW
Warunki klimatyczne Mongolii są bardzo zróżnicowane. Temperatury waha się od -40 st. C w stolicy kraju zimą do +60 st. C latem na pustyni Gobi. Problemem jest mała ilość opadów, która oscyluje w granicach 200-220 mm.
Mongolię zamieszkuje zaledwie 3 mln mieszkańców, a liczba gospodarstw rolnych w ostatnim roku wyniosła 18 tys. Powierzchnia zasiewów wynosi ok. 620 tys. ha, a wśród upraw dominują zboża (głównie pszenica) oraz ziemniak.
Uzyskiwane plony są niskie, bo w przypadku zbóż wynoszą ok. 1 t z 1 ha, a ziemniaka - 10 t z 1 ha. W Mongolii utrzymuje się liczną hodowle zwierząt, a liczba stad sięga 190 tys. szt., w których znajduje się 71 mln szt. zwierząt. Są to głównie owce i kozy. Niestety, tak duża liczba zwierząt nie jest korzystna, bo brakuje dla nich paszy z pastwisk, co skutkuje znacznymi upadkami.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz