Czas na siew buraków cukrowych
Termin siewu buraków cukrowych uzależniony jest od warunków atmosferycznych, a także wilgotności, temperatury oraz struktury gleby.
Tylko wczesny siew buraków cukrowych zapewnia duży plon korzeni i dobrą ich jakość. W tych warunkach nasiona znajdują w glebie dostatecznie dużo wilgoci, aby skiełkować, rośliny wcześniej okrywają liśćmi powierzchnię gleby, która traci wtedy mniej wilgoci, a zawiera więcej wody dostępnej dla roślin.
14 nowych odmian buraka cukrowego
Rośliny, które wcześniej zaczynają wegetację, wcześniej wchodzą w fazę rozrostu korzenia zapasowego i mają więcej czasu, aby nagromadzić plon.
Pośrednie korzyści, jakie daje stosowanie wczesnego siewu, to możliwość przesiewów w przypadku słabych wschodów, a wcześniejsze ich wykonanie gwarantuje większy plon i lepsza organizację prac wiosennych. Wczesny siew umożliwia wcześniejszy zbiór i wykorzystanie lepszej pogody oraz sprawniejsze przeprowadzenie przedzimowej uprawy roli.
Opóźnienie siewu nie rekompensuje opóźniony zbiór, bowiem przyrosty masy korzeni i cukru późną jesienią są już nieduże. Przy późnym siewie i wczesnym zbiorze zarówno plon, jak i jakość technologiczna korzeni są niższe.
Za korzystne warunki do siewu uznaje się, gdy temperatura gleby na głębokości około 5 cm wynosi minimum 5ºC, a gleba charakteryzuje się dobrą strukturą i średnią wilgotnością. Warunkiem dobrych wschodów jest wilgoć „od spodu” i ciepło „od góry”.
Siew w nieogrzaną glebę jest niebezpieczny dla wschodów i wzrostu roślin. Może powodować opóźnienie pierwszych wschodów buraków nawet do 30 dni od siewu. W optymalnych warunkach rośliny wschodzą już po 7 dniach, w średnio korzystnych po 14.
Buraki z przesiewów
Nasiona buraków powinny być wysiane w dobrze przygotowaną odpowiednio napowietrzoną glebę. W optymalnych warunkach głębokość siewu nie powinna przekraczać 2 cm. W praktyce nasiona wysiewa się na głębokość 1-1,5 cm na glebach wilgotnych i mniej ogrzanych oraz na 3 cm na ciepłych i przepuszczalnych.
Precyzyjnie wykonany siew zależy w dużej mierze od sprawności technicznej siewnika. Nasiona wysiewa się w rzędzie najczęściej co 18 cm, co daje zużycie nasion około 1,3 jednostki siewnej na 1 ha.
Najkorzystniejsza obsada buraków to 80-100 tys. roślin na 1 ha. Przy tej obsadzie uzyskuje się najwyższy plon korzeni i liści oraz wysoką zawartość cukru. Gdy zagęszczenie jest większe, wówczas plon zwiększa się tylko nieznacznie, zwiększa się natomiast liczba korzeni małych, które gubią się podczas zbioru mechanicznego, powodując znaczne straty. Przy mniejszej obsadzie spadek plonu jest znaczny, obniża się zawartość cukru w korzeniach.
Obsadę buraków oblicza się ustalając w kilku losowo wybranych miejscach liczbę roślin na odcinku rzędu o długości 22,2 m (przy rozstawie rzędów 45 cm), a uzyskaną liczbę należy pomnożyć przez 1000. Pomiarów dokonujemy w kilkunastu miejscach i wyliczamy średnią.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz