Cukrownie kończą już kampanię
Pod koniec tego tygodnia kampanię cukrowniczą zakończy Cukrownia Strzyżów na Zamojszczyźnie należąca do spółki Südzucker. W tym roku przerób buraków trwał tam niecałe 2 miesiące, a wszystko przez suszę, która boleśnie dotknęła Zamojszczyznę.
W przedwynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w opublikowanym pod koniec września GUS oszacował tegoroczne zbiory buraków cukrowych na zaledwie 7,9 mln t (o około 41% mniej od produkcji uzyskanej w 2014 r.). Wysokość plonów buraków cukrowych oszacowano na 45 t/ha. Jest to aż o 34% niżej niż przed rokiem.
Plony buraków na Zamojszczyźnie niższe o 40%
W prowadzonych przeze mnie doświadczeniach w Sahryniu na Zamojszczyźnie tegoroczne plony buraków były niższe niż w ubiegłych latach o 40%, ale zawartość cukru była nieco wyższa i wyniosła prawie 18%. W efekcie plon biologiczny cukru oscylował w pobliżu 10 t/ha, a taki trudno uznać za zadowalający rolników.
W tym roku przerób surowca w kraju prowadziło 18 zakładów: 7 z Krajowej Spółki Cukrowej (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło i Werbkowice), 5 z Südzucker (Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów i Świdnica), 4 z Pfeifer und Lange (Glinojeck, Gostyń, Miejska Górka i Środka Wielkopolska) i 2 z Nordzucker (Opalenica i Chełmża).