Co jest ważne w integrowanej produkcji ziemniaka?
Od 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać nowa metodyka integrowanej produkcji ziemniaka. Powinni się z nią już zapoznać osoby, które prowadziły taką produkcję dotychczas lub chcą ją dopiero rozpocząć.
Przystąpienie do ekoschematu integrowana produkcja pozwala na poprawienie opłacalność uprawy ziemniaka.
Wszystkie niezbędne informacje na temat jak prowadzić integrowaną produkcję ziemniaka od początku przyszłego roku można znaleźć w metodyce zatwierdzonej przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w styczniu 2023 roku.
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji ziemniaka (zgodność 100 proc. tj. 18 punktów)
- Stosowanie co najmniej 4-letniej przerwy w uprawie ziemniaka w płodozmianie.
- Stosowanie odpowiedniego płodozmianu – wykorzystując przedplony wskazane w metodyce oraz unikając roślin z rodziny psiankowatych.
- Stosowanie izolacji przestrzennej od innych upraw psiankowatych.
- Stosowanie kwalifikowanego materiału sadzeniakowego.
- Dobór odmian o zwiększonej odporności/tolerancji na sprawców chorób np. zaraza ziemniaka.
- Udokumentowane wykonywanie badania pH gleby i zawartości głównych składników pokarmowych (NPK).
- Stosowanie w odpowiednich terminach i dawkach nawożenie makro- i mikroelementami w zależności od typu i pH gleby po uprzednim przeprowadzeniu bilansu składników pokarmowych potwierdzone dokumentami.
- Sadzenie bulw w odpowiednim dla danego rejonu terminie, zgodnie z normą uwzględniającą kierunek użytkowania.
- Ograniczanie zachwaszczenia w pierwszej kolejności metodą agrotechniczną, a w przypadku użycia herbicydów przestrzeganie zalecanych dawek dostosowanych do poziomu wrażliwości występujących na polu chwastów.
- Monitorowanie od wschodów do uschnięcia łęcin, minimum raz w tygodniu, występowania chorób (zaraza ziemniaka, alternarioza ziemniaka, rizoktonioza ziemniaka, czarna nóżka i inne).
- Monitorowanie od wschodów do uschnięcia łęcin, minimum raz w tygodniu, występowania szkodników (stonka ziemniaczana, mszyce, pchełka ziemniaczana, zmieniki i inne).
- Stosowanie środków ochrony roślin po przekroczeniu wartości progu szkodliwości dla chorób i szkodników z wykorzystaniem systemu prognozowania i (lub) Platformy Sygnalizacji Agrofagów.
- Rotacyjne stosowanie substancji czynnych środków ochrony roślin z różnych grup chemicznych w celu zapobiegania zjawisku uodparniania się agrofagów (chwastów, szkodników i patogenów) z uwzględnieniem zakresu ochrony w poprzednich sezonach.
- Stosowanie środków w sposób bezpieczny dla organizmów pożytecznych.
- Wykonanie przynajmniej jednego zabiegu przy użyciu biologicznych środków ochrony roślin.
- Prowadzenie uprawy w sposób ograniczający do minimum potrzebę zwalczania chwastów, bez zabiegu desykacji przed zbiorem.
- Czyszczenie maszyn i sprzętu wykorzystywanego w uprawie roślin.
- Podejmowanie działań ukierunkowanych na zwiększenie liczebności ptaków drapieżnych, tj. ustawienie tyczek spoczynkowych w ilości przynajmniej 1 na 5 ha, a w przypadku większych plantacji – kilku sztuk.
UOKiK sprawdza praktyki producentów frytek i chipsów wobec rolników - dostawców ziemniaków
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, przynajmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Wójtowicz A., Strażyński P., Mrówczyński M. (red.) 2023: Metodyka integrowanej produkcji ziemniaka.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz