Buraki w Sahryniu zebrane. Jakie plony?
W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (powiat hrubieszowski), w którym od 2010 r. prowadzę doświadczenia z aplikacją dolistną krzemu tegoroczne plony korzeni buraka cukrowego wyniosły 62 t z 1 ha, a zawartość cukru 14,3 proc. Niska polaryzacja jest powszechnym problemem w tym roku w całym kraju. To wyniki z prawie 7-hektarowej plantacji.
Tegoroczny sezon nie był łaskawy dla producentów buraka cukrowego. Wiosna był zimna, z silnymi przymrozkami, a w zasadzie mrozami. Do tego dołączyła susza, którą spotęgowała bezśnieżna zima.
Znane są kursy euro przyjmowane do rozliczeń za buraki cukrowe
Później przyszły intensywne opady i wysoka temperatura, co na południowym wschodzie spowodowało wczesne wystąpienie chwościka buraka. Pierwszy oprysk fungicydem trzeba było wykonać już w III dekadzie czerwca i ponowić jeszcze 3 razy. Ci, którzy tego nie zrobi lub spóźnili się z przeprowadzeniem pierwszego zabiegu, bardzo szybko zobaczyli szybkie zamieranie porażonych liści. W przypadku gospodarstwa w Sahryniu udało się większą część liści utrzymać zielonych do momentu zbioru.
Pod koniec września przyszły intensywne opady, które mogły przyczynić się do obniżenia zawartości cukru w korzeniach.
Burak cukrowy uprawiany jest w prostej technologii bezorkowej, w której podstawowym narzędziem jest brona talerzowa wyposażona w wał daszkowy, która wykorzystywana jest do wymieszania zarówno słomy przedplonu, jak też jesienią nawozów fosforowo-potasowych z glebą. Nawozy azotowe stosuje się wiosną i miesza się z glebą agregatem przedsiewnym wyposażonym w wał przedni strunowy, zęby sprężyste i podwójny wał strunowy zębaty, który służy także do bezpośredniego przygotowania roli przed siewem.
Krzem wzmacnia buraki
Witold Ferens dużą uwagę przywiązuje do utrzymywania optymalnego odczynu gleby oraz prawidłowego zagospodarowania materii organicznej. Od kilkunastu lat słoma pszenicy pozostaje na polu, podobnie jak słoma rzepaku. Po zbiorze przedplonu pobiera próbki gleby celem określenia jej pH, zawartości próchnicy oraz przyswajalnych makro- i mikroelementów.
Siew buraka przeprowadzono 4 kwietnia, a nasiona wysiano co 18 cm w rzędzie. Z niepokojem oczekiwano pojawienia się szarka komośnika, który od roku 2016 jest poważnym zagrożeniem dla plantacji buraka cukrowego na południowym wschodzie. Największe nasilenie wystąpiło w roku 2018, a w tym w ogóle nie stwierdzono wystąpienia szkodnika. Nie zaobserwowano także wystąpienia innych szkodników, ale trzeba zaznaczyć że część nasion buraka była zaprawiona neonikotynoidami. Problemem były zaś, niespotykane w poprzednich latach, piętrowe wschody.
Standardowym zabiegiem w gospodarstwie jest dwukrotna aplikacja dolistna boru i innych mikroelementów oraz krzemu. Azot stosowany jest w całości przedsiewnie.
Zbiór przeprowadzono 8 października, a więc po ponad 180 dniach wegetacji. Zbiór utrudniały kilkudniowe opady, podczas których spadło ponad 100 l wody na 1 m2.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz