Będą sprawdzać zawartość cukru
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. i Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. 6 listopada 2020 r. ustaliły, że producent cukru przeprowadzi badania sprawdzające polaryzację buraków cukrowych dostarczanych przez plantatorów w roku gospodarczym 2020/21 w niezależnym laboratorium. Badanie sprawdzające polaryzację buraków cukrowych przeprowadzone będzie z udziałem przedstawiciela Związków Plantatorów (20 prób w każdym Oddziale).
Poza tym producent cukru przedstawił propozycję premii lojalnościowej dla Plantatorów w wysokości 1 euro netto za tonę fizyczną buraków kontraktowanych dostarczonych w kampanii 2020/2021, w przypadku zawarcia umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022. Wypłata premii nastąpi w terminie 14 dni od podpisania umowy na dostawy na rok 2021. Rada Związków zaakceptowała propozycję.
Jedenasty sezon doświadczeń z krzemem zakończony. Czas na podsumowanie
Związki Plantatorów przedstawiły propozycję ceny buraków kontraktowanych w umowie kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022 o zawartości cukru 16 proc. w wysokości nie mniej niż równowartość 28 euro netto za tonę. Zarząd KSC S.A. nie zaakceptował tej propozycji. Negocjacje będą kontynuowane. Producent cukru i Rada Związków Plantatorów przystąpią też do prac dotyczących aktualizacji instrukcji odbioru buraków cukrowych.
Komentarz
Od kilkunastu lat laboratorium Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego (KHBC) w Straszkowie oznacza jakość technologiczną korzeni buraka cukrowego z doświadczeń, które prowadzę na Zamojszczyźnie. Obejmuje ona zawartość cukru i składników melasotwórczych (azot-alfa-aminowy, jony potasu i sodu). Doświadczenia są zlokalizowane na plantacji, z której buraki po wykopaniu odwożone są do cukrowni a zawartość cukru jest oznaczana przed przerobem w laboratorium producenta cukru. Zawartość cukru oznaczana w KHBC zawsze była wyższa niż w cukrowni i to niezależnie od producenta cukru. Porównanie takie jest uprawnione w przypadku, gdy zbiór doświadczeń od zbioru z plantacji dzielił krótki odstęp czasu. Gdy oba terminy dzielił dłuższy dystans, a dodatkowo buraki leżały na pryzmie, trudno jest takie wyniki rzetelnie porównać.
Buraki w Sahryniu zebrane. Jakie plony?
Podam dwa przykłady:
Rok 2016
- zbiór doświadczeń 23 września, średnia ze 128 prób w KHBC – 21,3 proc.;
- zbiór plantacji kombajnem 26 września, buraki odebrane przez cukrownię 1 października, wynik z cukrowni A – 18,3 proc.
Rok 2020
- zbiór doświadczeń 25 września, średnia ze 120 próbek w KHBC – 15,8 proc.;
- zbiór plantacji kombajnem 8 października, buraki odebrane przez cukrownię zostały tego samego dnia, wynik z cukrowni B – 14,3 proc.
Co może być przyczyną takich różnic? Być może powodem takiej sytuacji jest niższa jakość sprzętu używanego do przeprowadzania oznaczeń w laboratoriach cukrowni niż w KHBC. Dobrze, że wreszcie zajęto się tym problemem. Trzeba wszystko zrobić, aby ocena jakości technologicznej surowca była jak najbardziej wiarygodna.
Jeszcze jedna kwestia. Gdy nie było pandemii, to w ramach ćwiczeń ze Standaryzacji płodów rolnych jeździliśmy ze studentami kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW do Cukrowni Glinojeck. W laboratorium przy ocenie zanieczyszczeń i jakości technologicznej korzeni zawsze był obecny przedstawiciel plantatorów.
Znane są kursy euro przyjmowane do rozliczeń za buraki cukrowe
- przesłane do nas próby korzeni z pewnością nie są tożsame z próbą pobraną w cukrowni;
- przesłane do nas próby, jak zostaliśmy zapewnieni, pochodzą z doświadczeń nawozowych, w związku z czym naturalnym jest, że mogą zawierać więcej cukru w stosunku do pola produkcyjnego;
- miazga pobrana w cukrowni jest badana w chwili jej pobrania, natomiast miazga pobrana w KHBC jest poddawana mrożeniu. Na skutek pękania ścian komórkowych podczas mrożenia, uwalnia się więcej cukru (szacunkowo około 0,6-0,7%). Mrożenie miazgi w KHBC może trwać nawet do 2 tygodni do czasu jej analizy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz