Zaprawy dla rzepaku. Czerwone światło dla neonikotynoidów
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2015 r. i w 2016 r. odmówiło wydania zezwoleń na wprowadzenie do obrotu tymczasowo dwóch środków ochrony roślin zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów w celu zaprawienia nasion rzepaku ozimego. I nie przewiduje póki co innych decyzji.
W związku doniesieniami naukowymi wskazującymi na potencjalnie szkodliwe oddziaływania tych substancji na pszczoły i inne owady zapylające Komisja Europejska rozporządzeniem z 24 maja 2013 r. wprowadziła obowiązujący we wszystkich państwach UE zakaz stosowania i wprowadzania do obrotu oraz wysiewu zaprawionych nimi nasion roślin atrakcyjnych dla pszczół, w tym m.in. nasion rzepaku.
Producenci rzepaku piszą do ministra. Chcą stosować zaprawy neonikotynoidowe
"Równocześnie zainicjowana została ocena wszelkich dostępnych danych naukowych, mająca zweryfikować zgłoszone wątpliwości naukowe dotyczące bezpieczeństwa stosowania neonikotynoidów w ochronie roślin. Aktualnie trwają kolejne prace Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności w tym zakresie, których zakończenie zaplanowane jest na styczeń 2017 r." - podaje ministerstwo.
Od tego, jakie będą wyniki tej oceny, zależy los zapraw nasiennych z neonikotynoidami.
Resort rolnictwa przyznaje, że ich brak utrudnił ochronę rzepaku ozimego. "Do tej pory na terytorium Polski nie został zarejestrowany inny nowy środek ochrony roślin. Natomiast w obrocie znajdują się środki ochrony roślin z przeznaczeniem do zwalczania niektórych szkodników rzepaku ozimego w formie oprysków" - stwierdzają urzędnicy.
Lista odmian zalecanych rzepaku w 2016 roku
Minister w 2015 r. i w 2016 r. odmówił wydania zezwoleń na wprowadzenie do obrotu na okres do 120 dni dwóch środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy w celu zaprawienia nasion rzepaku ozimego.
"Niemniej jednak, w celu rozwiązania problemu ochrony rzepaku, podejmowane są aktywne działania w celu dopuszczenia do obrotu środka ochrony roślin zwierającego substancje czynne z innych grup chemicznych, z przeznaczeniem do stosowania w uprawie rzepaku" - zapewnia resort.
Warto dodać, że o czasowe przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych do zaprawiania rzepaku w sezonie 2016/17 wystąpiła m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych, popierając wniosek samorządu rolniczego z Warmii i Mazur.