PSOR: rolnictwo zrównoważone kluczem do sukcesu
Stosowanie dobrych praktyk w ochronie roślin jest pierwszym krokiem do zrównoważonej produkcji rolnej - przypominają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, które skupia producentów i importerów środków ochrony roślin działających w naszym kraju.
W ich ocenie, chociaż mamy jeszcze wiele do zrobienia, to polskie rolnictwo pozytywnie wyróżnia się na tle innych krajów europejskich.
Stop przekraczaniu norm pozostałości środków ochrony roślin w żywności
Podstawowym elementem zrównoważonego rolnictwa jest integrowana ochrona roślin. Polega ona na stosowaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w tym na odpowiedzialnym i ekonomicznie uzasadnionym wykorzystywaniu chemicznych środków ochrony roślin w dawkach i terminach optymalnych dla efektywnego zwalczania organizmów szkodliwych dla upraw.
- Produkcja wysokiej jakości żywności, w ilości zaspokajającej potrzeby już ponad 7-miliardowej populacji powinna być prowadzona w sposób minimalnie ingerujący w środowisko naturalne, pozwalający jednocześnie na utrzymanie rentowności gospodarstwa - mówił Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Od rolników wymaga on stosowania się do zasad dobrej praktyki ochrony roślin. Nasze stowarzyszenie od lat wspiera edukację rolników w tym obszarze - dodał.
PSOR ma uwagi do raportu na temat wpływu neonikotynoidów na pszczoły
- Stosowanie oryginalnych środków ochrony roślin to pierwszy krok do odpowiedzialnego rolnictwa. Kolejnym jest właściwe i bezpieczne ich stosowanie oraz odpowiedzialna utylizacja opakowań pozostających po opryskach - zaznaczyła Aleksandra Mrowiec, kierownik projektów w PSOR.
Podczas konferencji zaprezentowano raport "Cel: rolnictwo zrównoważone". Zawiera on działania podejmowane przez producentów środków ochrony roślin na rzecz promocji odpowiedzialnego i nowoczesnego rolnictwa w Polsce.
PSOR: Polacy nie umieją czytać piktogramów
Żywność w Polsce i Europie jest ściśle kontrolowana. Wyśrubowane normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin są ustalane tak, aby dawki nawet kilkaset razy wyższe niż określone w przepisach, były dla naszych organizmów bezpieczne. Produkty roślinne poddawane są ścisłej kontroli pod kątem pozostałości.
Wyniki badań EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) udowadniają, że żywność produkowana w krajach Unii Europejskiej spełnia rygorystyczne normy, przez co jest bezpieczna dla konsumentów. Z badań EFSA wynika, że w 2016 roku spośród 83 tysięcy próbek żywności z 28 krajów europejskich w zaledwie 1,6 proc. wykryto przekroczone poziomy pozostałości środków ochrony roślin. Biorąc pod uwagę wielkość i zróżnicowanie produkcji w UE, to dobry wynik.
[WIDEO] Środki ochrony roślin są ważnym elementem produkcji rolniczej
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś