Przybył nowy herbicyd do odchwaszczania soi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
07-02-2016,12:45 Aktualizacja: 07-02-2016,12:52
A A A

Nowy herbicyd to Corum 502,4 SL, dla którego rozszerzono rejestrację. Oprócz grochu można go także stosować w uprawie soi, bobu, bobiku, lucern, koniczyn oraz esparcety.

Środek zawiera dwie substancje czynne: bentazon (związek z grupy diazyn) – 480 g/l i imazamoks (związek z grupy imidazolinonów) – 22,4 g/l. Corum 502,4 SL jest herbicydem w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w uprawie grochu zwyczajnego na suche nasiona, soi, bobu i bobiku na suche nasiona, w lucernach (siewnej, nerkowatej i sierpowatej), koniczynach (czerwonej, białej i inkarnatce) oraz esparcecie siewnej. Środek pobierany jest głównie przez liście chwastów. Najskuteczniej niszczy chwasty do fazy 2-4 liści.

Stomp Aqua 455 CS dopuszczony do stosowania w uprawie soi

W uprawie soi herbicyd można stosować bezpośrednio po siewie (najpóźniej do 5 dni) (BBCH 00-01), na glebę wolną od chwastów. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,6 l/ha, a zalecana - 1,5 l/ha w 200-400 l wody/ha....

  • Chwasty wrażliwe: bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, przetacznik bluszczykowy, przetacznik polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa.
  • Chwasty średnio wrażliwe: chaber bławatek, chwastnica jednostronna, fiołek polny, mak polny, maruna bezwonna, przetacznik perski, przytulia czepna, rdest powojowy, rumian polny, wilczomlecz obrotny.
  • Chwasty średnio odporne: rdest ptasi.

W uprawie grochu zwyczajnego na suche nasiona Corum 502,4 SL można stosować jednorazowo w dawce 1-1,25 l/ha + adiuwant Olbras 88 EC 1 l/ha przy wysokości roślin 6-12 cm, tj. w momencie pojawienia się wąsów czepnych (BBCH 12-16).

W uprawie soi herbicyd stosuje się od fazy rozwiniętego liścia trólistowego na drugim węźle do fazy widocznego piątego pędu bocznego pierwszego rzędu (BBCH 12-25), a w uprawie bobu i bobiku – od fazy drugiego liścia do fazy pięciu pędów bocznych (BBCH 12-25). W tych uprawach herbicyd można stosować jednorazowo w dawce 1,25 l/ha lub w systemie dawek dzielonych dwukrotnie po 0,625 l/ha w każdym oprysku. Odstęp między zabiegami musi wynieść co najmniej 7 dni.

Soja – zwróć uwagę na pękanie strąków

Ten rok pokazał, że przy doborze odmian soi do uprawy liczy się jeszcze jedna, a do tej pory niedoceniana cecha, jaką jest odporność strąków na pękanie i związane z tym straty nasion. Dotychczas rolnicy wybierając odmianę soi zwracali uwagę...

W uprawie lucerny herbicyd zaleca się stosować dwukrotnie: od fazy 2 liścia właściwego (rozwinięty 2 liść z przylistkami lub 2 wąsy) do fazy widocznych 9 międzywęźli (BBCH 12-39). Dawka środka w każdym oprysku powinna wynosić 0,625 l/ha, a odstęp pomiędzy nimi minimum 14 dni.

W uprawie koniczyny i esparcety wykonuje się zabieg od fazy pierwszej pary liści (trójlistowych/podługowatych) do fazy pięciu liści lub pięciu pędów bocznych w zależności od gatunku (BBCH 12-39) w dawce 1,25 l/ha.

Środek w zastosowaniach małoobszarowych trzeba stosować w mieszaninie z adiuwantem Dash HC w dawce nie większej niż 1 l/ha.

Herbicyd rozkłada się w ciągu okresu wegetacji roślin nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji, na polu potraktowanym środkiem można uprawiać rośliny, w których środek jest zalecany.

Okres karencji

  • Groch uprawiany na suche nasiona, soja, bób i bobik uprawiany na suche nasiona – 35 dni;
  • Lucerna, koniczyna oraz esparceta siewna – 40 dni.
Poleć
Udostępnij