Soja – zwróć uwagę na pękanie strąków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
05-09-2015,11:00 Aktualizacja: 05-09-2015,12:12
A A A

Ten rok pokazał, że przy doborze odmian soi do uprawy liczy się jeszcze jedna, a do tej pory niedoceniana cecha, jaką jest odporność strąków na pękanie i związane z tym straty nasion.

Dotychczas rolnicy wybierając odmianę soi zwracali uwagę na:

  • wczesność i termin dojrzewania;
  • plon nasion;
  • wysokość roślin i podatność na wyleganie;
  • wysokość osadzenia pierwszego strąka.

Susza i wysokie temperatury przyspieszyły tegoroczne zbiory soi o kilka tygodni. W takich warunkach okazało się, że odmiany soi różnią się także podatnością na pękanie strąków.

Przyspieszone zbiory soi

Upały i susza spowodowały, że w tym tygodniu na Zamojszczyźnie rozpoczęły się zbiory soi. Jest to co najmniej 3 tygodnie wcześniej niż przed rokiem. Nikt się nie spodziewał takiego przyspieszenia i może się okazać, że na różnych Dniach Soi...

Na początku września obserwowałem intensywne pękanie strąków odmiany Merlin w dwóch gospodarstwach na Zamojszczyźnie: u pana Karola Rudnickiego w Nowosiółkach (powiat tomaszowski) oraz u pana Witolda Ferensa w Sahryniu (powiat hrubieszowski). Pana Karol Rudnicki uprawia soję od 3 lat, w tym roku odmiana Merlin zajmowała u niego 70 ha i w poprzednich latach nie zaobserwował pękania strąków. Natomiast pan Witold Ferens uprawiał soję po raz pierwszy. Były to odmiany Merlin i Annushka. Rolnik zaobserwował intensywne pękanie strąków u odmiany Merlin i oszacował straty nasion z tytułu osypywania się aż na 40%. Natomiast pękanie strąków nie wystąpiło u odmiany Annushka.

Patrz na brodawki

Początek kwitnienia roślin bobowatych grubonasiennych (strączkowych) to szczyt wiązania azotu atmosferycznego przez bakterie brodawkowe. Ilości azotu związanego w ten sposób mogą być znaczne i przekraczać nawet 500 kg N/ha rocznie. Zwykle...

Warto podkreślić, że pękanie strąków pojawiło się bardzo szybko, bo podczas oględzin plantacji w Sahryniu przeprowadzonej dwa dni wcześniej tego zjawiska nie było. Tegoroczne obserwacje dowodzą, że soja ma jeszcze wiele tajemnic, które trzeba poznać, aby jej uprawa była opłacalna dla rolnika.                   

Poleć
Udostępnij