Od połowy grudnia import z Ukrainy pod czujniejszym okiem PIORiN
Od 14 grudnia 2019 r. możliwa będzie dokładniejsza kontrola produktów rolnych importowanych z Ukrainy do Polski, bo zmieniają się przepisy dotyczące ochrony roślin – powiedział Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa na spotkaniu w Katedrze Agronomii ze studentami i pracownikami Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie 29 listopada br. Do tej pory PIORiN miał ograniczone uprawienia w tym zakresie.
Andrzej Chodkowski przedstawił funkcjonowanie PIORiN, a szczególną uwagę zwrócił na troskę o zdrowie roślin: prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, badanie ich pozostałości w produktach rolnych, a także walkę z wprowadzaniem na rynek podróbek.
Paszporty dla roślin po nowemu. W grudniu zmiana przepisów
Straty z tytułu występowania chwastów, chorób i szkodników w polskim rolnictwie szacuje się na 27-30 mld zł rocznie. Podkreślił też, że rok 2020 został ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.
W 2019 r. część oddziałów PIORiN zaprzestała prowadzenia obserwacji oraz sygnalizacji występowania chorób i szkodników. Na przykład w województwie lubelskim prowadzono je tylko w dwóch powiatach: zamojskim i tomaszowskim. Odnosząc się do tego problemu Andrzej Chodkowski stwierdził, że zadania te są systematycznie przenoszone do Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, a informacje są dostępne na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
Wyjaśnił też, że powodem niedziałania od wielu miesięcy bardzo popularnej wśród rolników wyszukiwarki środków ochrony roślin jest przeniesienie strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wspólną stronę rządową. Zapewnił też, że trwają prace nad jej uruchomieniem.
W spotkaniu wzięła też udział dr Aleksandra Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która przedstawiła działania KRUS w zakresie ograniczania wypadkowości w rolnictwie. Podkreśliła też, że w ciągu 25 lat funkcjonowania KRUS liczba wypadków śmiertelnych w rolnictwie zmalała o 70 proc.
Dziekan Wydziału Rolnictwa i Rolnictwa dr hab. Irena Suwara, prof. SGGW zaznaczyła, że absolwenci, przede wszystkim kierunku rolnictwo, mogą znaleźć pracę w obu instytucjach. Zapowiedziała też, że zostaną podpisane porozumienia, które pozwolą na odbywanie praktyk przez studentów zarówno w PIORiN, jak i w KRUS.
Spotkanie było elementem IX Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś