WIR: jesienne terminy nawożenia bez zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2024,9:35 Aktualizacja: 15-07-2024,17:34
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) poinformowała o skutku wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zmian prawnych odnośnie dozwolonych terminów stosowania nawozów azotowych.

Izba zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z zapytaniem dotyczącym możliwości zniesienia ograniczeń w programie azotanowym, funkcjonujących w formie ściśle określonych terminów, w których dozwolone jest rolnicze stosowanie nawozów, na rzecz uzależnienia wykonywania nawożenia od warunków pogodowych (podobnie jak przy rozwiązaniach określonych dla wiosennego nawożenia).

W odpowiedzi ministerstwo wskazało, że w programie azotanowym w przypadku jesiennego nawożenia już w działaniach z 2018 roku wprowadzono zróżnicowane terminy uzależnione od rodzaju stosowanego nawozu i rodzaju gruntu oraz przewidziano wyjątki dla podmiotów, które będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach.

Również w przypadku podmiotów, które nie mogły dokonać zbioru lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, termin jesiennego stosowania nawozów może ulec wydłużeniu. Wydaje się więc, że obecne przepisy zapewniają dostateczną elastyczność w terminie stosowania nawozów” – zacytowano pismo MI w serwisie informacyjnym WIR.

wapno, ściernisko

Idealny czas na wapnowanie. Nie przegap go!

Okres po zbiorze rzepaku i zbóż jest optymalnym terminem wapnowania. Zdecydowana większość naszych gleb wymaga jego przeprowadzenia. W 2022 r. dr inż. Tamara Jadczyszyn (IUNG-PIB w Puławach) oraz prof. dr hab. Wojciech Lipiński (KSChR)...

Resort infrastruktury podkreślił ponadto, że ma na uwadze potrzebę utrzymania konkurencyjności krajowego sektora rolnego, który stanowi fundament bezpieczeństwa żywnościowego kraju, rozumiejąc, iż odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin.

„Należy jednak pamiętać, że prawem każdego obywatela jest także dostęp do wody odpowiedniej jakości umożliwiającej zaspokojenie potrzeb bytowych, dlatego nawożenie nie może powodować wzrostu zanieczyszczenia w wyniku wymywania składników odżywczych do wód” – zastrzegło ministerstwo.

Jednocześnie poinformowało, że do końca października 2024 roku opracuje raport z wdrożenia tzw. dyrektywy azotanowej w Polsce za lata 2020-2023. Wnioski z tego raportu mają wskazywać kierunek zmian i aktualizacji programu azotanowego.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij