Poferment na pola. To trzeba wiedzieć, żeby nie narazić się na ogromną karę
Nawet 100 tysięcy złotych kary grozi za naruszenie przepisów przy wprowadzaniu do obrotu produktów pofermentacyjnych.
„Do ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzono nową kategorię – produkty pofermentacyjne. Są to płynne lub stałe substancje organiczne powstające w wyniku produkcji biogazu rolniczego, w rozumieniu ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Istotą zmiany jest to, że produkty pofermentacyjne mogą być wprowadzane do obrotu bez pozwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi, co umożliwi producentom łatwiejsze ich zbycie lub zagospodarowanie” – podkreśla w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.
Poferment wchodzi do ekoschematów. Wkrótce zmiana rozporządzenia
Informowanie obowiązkowe
Jak w nim dodaje, 11 września weszła w życie ustawa z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, która wprowadziła zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. Nowe przepisy określają, jakie informacje i w jakim terminie należy zgłosić do Inspekcji, ale także jakie produkty pofermentacyjne mogą być wprowadzane do obrotu oraz jakie dokumenty muszą towarzyszyć wprowadzonemu do obrotu produktowi pofermentacyjnemu.
„Podmiot uprawniony do wykonywania działalności w biogazowniach rolniczych może przeznaczyć produkt pofermentacyjny na własne potrzeby lub wprowadzić ten produkt do obrotu. Niezależnie od rodzaju przeznaczenia, jest jednak zobowiązany do złożenia stosownej informacji na piśmie. Informacje należy złożyć wojewódzkiemu inspektorowi ochrony roślin i nasiennictwa, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu uprawnionego do wykonywania działalności w biogazowniach rolniczych, nie później niż w terminie 14 dni przed pierwszym przeznaczeniem na potrzeby własne lub wprowadzeniem do obrotu produktu pofermentacyjnego” – czytamy w komunikacie poznańskiego WIORiN.
Eksperci z niego zastrzegają, że w przypadku zmiany substratów, z których produkt pofermentacyjny został wytworzony, podmiot przekazuje taką informację wojewódzkiemu inspektorowi nie później niż w terminie 7 dni przed przeznaczeniem na potrzeby własne lub wprowadzeniem do obrotu.
Resort środowiska o pofermencie. Jakie ma zalety?
Wprowadzanie do obrotu
Co istotne, do obrotu można wprowadzać produkty pofermentacyjne o zadeklarowanych zawartościach substancji organicznej i składników pokarmowych.
„Zawartości, o których mowa, deklaruje podmiot uprawniony do wykonywania działalności w biogazowniach rolniczych. Ponadto można wprowadzać do obrotu produkty pofermentacyjne o dopuszczalnych rodzajach zanieczyszczeń i wartościach tych zanieczyszczeń. Produkty pofermentacyjne mogą być zbywane do bezpośredniego rolniczego wykorzystania wyłącznie na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wprowadzający do obrotu, jak i nabywający produkt pofermentacyjny, są zobowiązani do przechowywania umowy co najmniej przez 3 lata od dnia jej wygaśnięcia” – wskazuje WIORiN.
Dodaje, że ustawodawca wskazał, iż zabrania się pakowania i przepakowywania produktów pofermentacyjnych. Taki wprowadzany do obrotu produkt musi być ponadto zaopatrzony w dokument zawierający:
1) imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres albo nazwę oraz siedzibę i adres podmiotu uprawnionego do wykonywania działalności w biogazowniach rolniczych, który wprowadza do obrotu ten produkt pofermentacyjny;
2) postać produktu pofermentacyjnego;
3) informacje o masie netto produktu pofermentacyjnego;
4) informację o deklarowanej przez podmiot uprawniony do wykonywania działalności w biogazowniach rolniczych zawartości procentowej (m/m):
a) substancji organicznej w suchej masie,
b) składników pokarmowych:
– azotu całkowitego,
– fosforu - w przeliczeniu na pięciotlenek fosforu (P205) ogółem,
– potasu - w przeliczeniu na tlenek potasu (K20) ogółem.
Resort deklaruje: więcej czasu na plan nawozowy i złagodzenie kar dla rolników
Możliwe kontrole
„W ramach nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu produktów pofermentacyjnych pracownicy Inspekcji mogą przeprowadzać kontrole w zakresie spełniania przez te produkty wymagań w zakresie dopuszczalnych rodzajów zanieczyszczeń i wartości tych zanieczyszczeń oraz zadeklarowanej zawartości substancji organicznej i zadeklarowanych zawartości składników pokarmowych, przeprowadzane na podstawie badań parametrów chemicznych i biologicznych wykonywanych w okręgowych stacjach lub w innych akredytowanych laboratoriach” – precyzuje Inspektorat.
Kary mogą być dotkliwe
Ponadto ostrzega, iż ustawodawca przewidział kary pieniężne od 2000 do nawet 100 000 zł.
„Szczegółowy katalog kar pieniężnych za naruszenie przepisów przy wprowadzaniu do obrotu produktów pofermentacyjnych zawarto w art. 37a ustawy o nawozach i nawożeniu. Zmiana systemu kar miała na celu realizację zasady skuteczności i proporcjonalności kar, a także wzmocnienie funkcji odstraszającej tych przepisów wobec podmiotów, które nie będą przestrzegać obowiązującego prawa” – tłumaczy w komunikacie WIORiN.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz