Uwaga na materiał siewny z internetu! Część ofert jest nielegalnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2022,8:05 Aktualizacja: 05-08-2022,8:08
A A A

Ponad 6,5 tysiąca ogłoszeń z ofertami materiału siewnego na sprzedaż sprawdzili pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wiele z nich usunięto, nie obyło się też bez mandatów.

PIORiN zwraca uwagę, że coraz większą popularnością cieszą się wirtualne giełdy rolnicze oraz strony portali ogłoszeniowych, gdzie znajdują się oferty sprzedaży nasion z hasłami typu: "rok po centrali", "na paszę lub do siewu", "nasiona odmian kolekcjonerskich", "truskawka gigant frigo" i wiele innych.

badanie materiału siewnego, PIORiN, pszenica, owies, konopie

Materiał siewny pod lupą. Najwięcej dyskwalifikacji w pszenicy

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podała informację o ocenie laboratoryjnej materiału siewnego w Polsce w 2021 roku. PIORiN przypomniała przede wszystkim, że od 1 stycznia 2021 r. ocena laboratoryjna materiału siewnego jest...

Podana jest nazwa odmiany z dokładnym opisem, która bardzo często podlega prawu własności, termin wysiewu, a także inne parametry uprawy sugerujące, że jest to materiał do siewu.

"Ze względu na niższą cenę niż w przypadku kwalifikowanego materiału siewnego, ogłoszeniodawcy nie narzekają na brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców. Nabywcy również mają w czym wybierać - na najpopularniejszych giełdach internetowych w trakcie jednego sezonu siewu pojawia się kilka tysięcy ogłoszeń. Niestety, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że część z nich to oferty nielegalne, naruszające wyłączne prawo do odmian roślin oraz przepisy ustawy o nasiennictwie" - wskazuje państwowa inspekcja.

Jej przedstawiciele co roku przeprowadzają kontrole materiału siewnego niedopuszczonego do obrotu na podstawie art. 104 ustawy o nasiennictwie, oferowanego w internecie i prasie. Takie czynności podejmują także w wyniku powiadomień o ogłoszeniach uzyskanych od innych podmiotów.

nasiona, próbki

Nie dajmy się nabrać na "Nasiona kolekcjonerskie"

Przeglądając popularne portale internetowe można trafić na ogłoszenia, w których opisie sprzedawanego produktu znajdują się informacje mówiące o tym, że: "sprzedawane odmiany warzyw są odmianami kolekcjonerskimi z...

"Według sprawozdań wojewódzkich inspektorów, w 2021 r. pracownicy terenowi PIORiN prześledzili przy pomocy urządzeń teleinformatycznych i skontrolowali 6 521 ogłoszeń. Część ogłoszeniodawców, w liczbie 1 064, usunęła swoje ogłoszenia po interwencji inspektorów, natomiast u 116 podmiotów zostały wykonane kontrole, które zakończyły się nałożeniem opłat sankcyjnych oraz mandatów" - wylicza PIORiN.

Przypomina dalej, że oferowany materiał siewny do sprzedaży, zarówno w punktach stacjonarnych, jak i na portalach lub giełdach internetowych, musi spełniać wymagania stawiane przez przepisy o nasiennictwie. A obracający tym materiałem powinien dokonać wpisu do ewidencji podmiotów.

PIORiN podkreśla na koniec, że obecnie działa dużo sprawniej niż jeszcze kilka lat temu i wykrywa coraz więcej przypadków nielegalnego obrotu materiałem siewnym w sieci. "Warto więc pamiętać, że sprzedając materiał siewny poprzez portale ogłoszeniowe, należy wziąć pod uwagę konsekwencje, jakie można ponieść" - podsumowuje Inspekcja.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij