Producenci zbóż chcą dwa razy więcej na dopłaty do nasion

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2022,9:20 Aktualizacja: 18-11-2022,9:29
A A A

Producenci zbóż wnioskują o zwiększenie środków w budżecie państwa na dopłaty do materiału siewnego. Ich zdaniem tylko dla utrzymania podobnego poziomu wsparcia, jak w latach poprzednich, niezbędne jest zwiększenie kwoty przynajmniej o 100 proc.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

dopłaty do materiału siewnego, KRIR, mieszanki pastewne, rośliny strączkowe, ziemniaki

Stawki dopłat do materiału siewnego nie zachęcają do zakupu kwalifikatu

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał opinię do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub...

Na wstępie pisma kierowanego do Lecha Kołakowskiego, wiceministra rolnictwa wyraża zadowolenie, że po wielu latach udało się zmienić samą metodę określania kwoty przeznaczonej na dopłaty do materiału siewnego (przyjęto określoną z góry stawkę dopłat do 1 hektara.)

Zaproponowane w rozporządzeniu stawki dopłat do materiału siewnego są jednak zdecydowanie na zbyt niskim poziomie. PZPRZ jest zdania, że nie będą stanowiły żadnej zachęty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego. Taką samą opinię przekazał zresztą ostatnio także samorząd rolniczy.

"Drastyczny wzrost cen środków produkcji, jaki dotknął rolników w bieżącym sezonie, jest dla nas bardzo dużym problemem, gdyż mimo wyższych cen zbytu, jakie uzyskujemy ze sprzedaży płodów rolnych, osiągnięcie opłacalności na poziomie warunkującym zwrot kosztów produkcji jest bardzo trudne. Dotyczy to także materiału siewnego. Aktualnie proponowane przez firmy nasienne ceny kwalifikatu są na tyle wysokie, że już dziś oferowana przez resort rolnictwa w projektowanym rozporządzeniu stawka dopłaty w żaden sposób nie zrekompensuje kosztu zakupu. A, niestety, nic nie wskazuje na to, aby ceny środków produkcji miały się zmienić - na korzyść rolników - w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie. Wiele prognoz mówi, że będzie jeszcze drożej"- podkreśla PZPRZ.

dopłaty do materiału siewnego, zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki

Dopłaty do niektórych materiałów siewnych będą wyższe

Dopłaty do niektórych materiałów siewnych, w tym wytworzonych ekologicznie, będą o 20 proc. wyższe od konwencjonalnych - wynika z projektu rządu. Dopłaty do hektara będą mogły sięgać - w zależności od materiału siewnego - od 64 do 350...

Według organizacji, w związku z tym duża część producentów będzie musiała dokonać wyboru - kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony, ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami.

"Jak bardzo istotne jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, wie każdy rolnik. Udowodniły to także nasze badania ankietowe, w których producenci jednoznacznie wskazywali na bardzo dużą rolę dobrej jakości materiału siewnego kwalifikowanego w kształtowaniu opłacalności produkcji" - argumentują producenci zbóż w swojej opinii.

Wyrażają ponadto obawę, że rolnicy przestaną w ogóle stosować kwalifikat, co zagrozi bytowi firm nasiennych oraz polskiej hodowli. "Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania - także te związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju - uważamy, że odpowiednio wysokie wsparcie producentów w zakresie zakupu materiału siewnego kwalifikowanego jest bardzo potrzebne czy wręcz konieczne" - podsumowuje PZPRZ.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij