Niedobór fosforu u traw
Fosfor to jeden z trzech głównych makroelementów odpowiedzialnych w znaczącym stopniu za plonowanie roślin. Jego niedobór wpływa niekorzystnie na wzrost i rozwój roślin.
Najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru fosforu wśród traw, ale także i pozostałych roślin jest matowe, niekiedy purpurowe lub fioletowe, przebarwienie liści oraz łodyg. Zazwyczaj objawy te pojawiają się u młodych roślin w początkowym stadium rozwojowym.
Wiosenne zabiegi na trwałych użytkach zielonych
Tej wiosny można zaobserwować na niektórych łąkach o niskim poziomie nawożenia fosforem, gdzie trawa jest młoda objawy wymienione wyżej. Dodatkowo pojawienie się przebarwień wystąpiło przy okazji nadejścia fali przymrozków.
Osłabione rośliny, które wcześnie rozpoczęły wzrost, po spadku temperatury dały znać, że w glebie zawartość fosforu jest bardzo niska. Zazwyczaj wśród roślin intensywnie rosnących w niskiej temperaturze dochodzi do takiego zjawiska.
Fosfor odpowiada przede wszystkim za rozwój systemu korzeniowego, a także niezbędny jest do prawidłowego procesu przemiany azotu w roślinie.
Poprzez niedobór tego biogenu rośliny wydają plon gorszej jakości oraz w mniejszych ilościach. Nawożenie fosforem powinno odbywać się corocznie lub w dawkach zwielokrotnionych w postaci mączek fosforytowych raz na 3 lata.
Oczywiście ilość wysiewanego nawozu uzależniona jest od rodzaju gleby, oraz jej zasobności w dany pierwiastek.
Kiedy całkowita renowacja trwałych użytków zielonych jest konieczna?
Podstawą do prawidłowego nawożenia jest znajomość zawartości pierwiastków w glebie poprzez regularne wykonywanie raz na 4 lata analizy gleby.
Tegoroczna wiosna na początku zapowiadała się dobrze, jednak przymrozki utrzymujące się przez niemal cały tydzień znacznie pogorszyły aurę. Przez ponad tydzień większość roślin praktycznie nie rosła oraz „stała w miejscu”.
W tym roku osłabiony wzrost roślin nie jest spowodowany przez posuchę wiosenna, lecz niską temperaturę. W przeciwieństwie do roku ubiegłego na dzień dzisiejszy wody jest pod dostatkiem, a na niektórych polach dalej wjazd jest niemożliwy.
Miejmy nadzieję, że pogoda w najbliższym czasie poprawi się oraz pozwoli na dokończenie lub rozpoczęcie wielu prac polowych, które na dzień dzisiejszy są opóźnione.