Zbiory kukurydzy opóźnione - plony niskie, a ziarno wilgotne
Kukurydziane żniwa w tym roku w naszym kraju rozpoczną się później niż oczekiwano. Na południu lokalnie przystąpiono już do zbiorów, plony są jednak słabe, a ziarno wilgotne - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
Według ekspertów w ostatnich dniach handel ziarnem zbóż na rynku krajowym nieco się ożywił, ale nadal trudno mówić o wyraźnym wzroście rynkowej podaży ziarna. Niemniej jednak na rynku notuje się większe obroty ziarnem pszenicy, pszenżyta i jęczmienia.
Dzień Kukurydzy w Skrzelewie po raz 34
Izba zaznaczyła, że na rynku handlowcy oczekują już na tegoroczne ziarno kukurydzy, jednak w wielu regionach nie jest jeszcze dojrzała i główny zbiór raczej nie rozpocznie się wcześniej niż ok. 10 października.
"Zbiory kukurydzy na ziarno lokalnie rozpoczęto na południu, południowym-zachodzie i zachodzie kraju. Osiągane plony są jednak słabe, gdyż zbiory dotyczą kukurydzy uprawianej na gorszych stanowiskach glebowych. Ziarno zbierane na południu kraju charakteryzuje się dużą wilgotnością" - wskazano.
W zależności od regionu kraju ceny oferowane za kukurydzę mokrą - 30 proc. wilgotności kształtują się obecnie w przedziale 800-910 zł/t z dostawą w październiku/listopadzie.
W opinii ekspertów Izby Zbożowo-Paszowej notowany wzrost cen zbóż na giełdach światowych, a także wyraźne osłabienie złotego do głównych walut oraz zwyżka cen oferowanych za ziarno z dostawą do portów wpłynęły na umocnienie cen zbóż oferowanych na rynku krajowym, wzrosły także ceny zbóż przeznaczonych na wywóz zagranicę.
Co pomogło wschodom kukurydzy?
W zależności od regionu kraju ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie 1530-1620 zł/t, pszenicy paszowej - 1520-1560 zł/t, żyta konsumpcyjnego - 1150-1280 zł/t, żyta paszowe - 1100-1200 zł/t, jęczmienia paszowego - 1250-1350 zł/t, pszenżyta - 1300-1380 zł/t, owsa paszowego - 1050-1200 zł/t, kukurydzy - 1380-1450 zł/t, rzepaku - 900-3000 zł/t.
"W dalszym ciągu oceniamy, iż we wrześniu eksport pszenicy przez porty w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów nieznacznie przekroczył 200 tys. ton. Wyraźnie słabszy niż w poprzednich miesiącach był eksport kukurydzy. Spodziewany spory spadek tegorocznych zbiorów kukurydzy w Niemczech, a także wyraźnie mniejsze zbiory w Rumunii i na Węgrzech powinny wpłynąć na znaczy wzrost popytu na polską kukurydzę w sezonie 2022/23" - podano w newsletterze Izby.
W odniesieniu do importu przywóz ziarna z Ukrainy i południa Europy pozostaje ograniczony, m.in. w związku z niekorzystnymi relacjami kursowymi i brakiem opłacalności.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz