Zbiory kukurydzy opóźnione - plony niskie, a ziarno wilgotne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2022,14:20 Aktualizacja: 04-10-2022,14:28
A A A

Kukurydziane żniwa w tym roku w naszym kraju rozpoczną się później niż oczekiwano. Na południu lokalnie przystąpiono już do zbiorów, plony są jednak słabe, a ziarno wilgotne - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Według ekspertów w ostatnich dniach handel ziarnem zbóż na rynku krajowym nieco się ożywił, ale nadal trudno mówić o wyraźnym wzroście rynkowej podaży ziarna. Niemniej jednak na rynku notuje się większe obroty ziarnem pszenicy, pszenżyta i jęczmienia.

Skrzelew, Sylwia Szymańczak, Wiesław Szulc

Dzień Kukurydzy w Skrzelewie po raz 34

Już po raz 34 w gospodarstwie Państwa Szymańczaków w Skrzelewie (powiat sochaczewski) 2 października 2022 r. odbył się Dzień Kukurydzy. W ostatnich dwóch latach impreza ze względu na pandemię odbywała się bez udziału publiczności. Tym...

Izba zaznaczyła, że na rynku handlowcy oczekują już na tegoroczne ziarno kukurydzy, jednak w wielu regionach nie jest jeszcze dojrzała i główny zbiór raczej nie rozpocznie się wcześniej niż ok. 10 października.

"Zbiory kukurydzy na ziarno lokalnie rozpoczęto na południu, południowym-zachodzie i zachodzie kraju. Osiągane plony są jednak słabe, gdyż zbiory dotyczą kukurydzy uprawianej na gorszych stanowiskach glebowych. Ziarno zbierane na południu kraju charakteryzuje się dużą wilgotnością" - wskazano.

W zależności od regionu kraju ceny oferowane za kukurydzę mokrą - 30 proc. wilgotności kształtują się obecnie w przedziale 800-910 zł/t z dostawą w październiku/listopadzie.

W opinii ekspertów Izby Zbożowo-Paszowej notowany wzrost cen zbóż na giełdach światowych, a także wyraźne osłabienie złotego do głównych walut oraz zwyżka cen oferowanych za ziarno z dostawą do portów wpłynęły na umocnienie cen zbóż oferowanych na rynku krajowym, wzrosły także ceny zbóż przeznaczonych na wywóz zagranicę.

Co pomogło wschodom kukurydzy?

Siewy kukurydzy za nami. Co sprzyjało jej wschodom, a co je utrudniało? Sprawdźmy to. W tym roku, pogoda sprzyjała zasiewom kukurydzy, opadów nie było wiele, co pozwoliło rolnikom na ciągłą pracę, bez dłuższych przerw. Co zatem ze wschodami...

W zależności od regionu kraju ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie 1530-1620 zł/t, pszenicy paszowej - 1520-1560 zł/t, żyta konsumpcyjnego - 1150-1280 zł/t, żyta paszowe - 1100-1200 zł/t, jęczmienia paszowego - 1250-1350 zł/t, pszenżyta - 1300-1380 zł/t, owsa paszowego - 1050-1200 zł/t, kukurydzy - 1380-1450 zł/t, rzepaku - 900-3000 zł/t.

"W dalszym ciągu oceniamy, iż we wrześniu eksport pszenicy przez porty w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów nieznacznie przekroczył 200 tys. ton. Wyraźnie słabszy niż w poprzednich miesiącach był eksport kukurydzy. Spodziewany spory spadek tegorocznych zbiorów kukurydzy w Niemczech, a także wyraźnie mniejsze zbiory w Rumunii i na Węgrzech powinny wpłynąć na znaczy wzrost popytu na polską kukurydzę w sezonie 2022/23" - podano w newsletterze Izby.

W odniesieniu do importu przywóz ziarna z Ukrainy i południa Europy pozostaje ograniczony, m.in. w związku z niekorzystnymi relacjami kursowymi i brakiem opłacalności.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij