Dzień Kukurydzy w Skrzelewie po raz 34
Już po raz 34 w gospodarstwie Państwa Szymańczaków w Skrzelewie (powiat sochaczewski) 2 października 2022 r. odbył się Dzień Kukurydzy. W ostatnich dwóch latach impreza ze względu na pandemię odbywała się bez udziału publiczności. Tym razem przybyła i to tłumnie.
Podczas spotkania zaprezentowano kolekcję z 64 poletkami demonstracyjnymi odmian kukurydzy na ziarno. Można było porozmawiać z przedstawicielami firm oferujących materiał nasienny, nawozy, środki ochrony roślin i maszyny rolnicze.
Nowe odmiany kukurydzy 2022
W trakcie wydarzenia odbyły się rozmowy z przedstawicielami świata nauki z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy (IHAR-PIB) w Radzikowie oraz Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Dr inż. Roman Warzecha (IHAR-PIB) mówił o aktualnych wyzwaniach, które stoją przed nowoczesną hodowlą kukurydzy. Na pytanie: wapnować czy nie wapnować? odpowiadał prof. dr hab. Wiesław Szulc z Instytutu Rolnictwa SGGW w Warszawie. O zagrożeniu powodowanym przez mikotoksyny w ziarnie kukurydzy mówił dr Piotr Ochodzki (IHAR-PIB).
Natomiast dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW przekonywał dlaczego warto studiować na najstarszym wydziale rolniczym w kraju - Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW. Zachęcał też producentów kukurydzy do stosowania dolistnego krzemu w swoich gospodarstwach. Podziękował też Tadeuszowi Szymańczakowi jako interesariuszowi zewnętrznemu za zaangażowanie i pracę na rzecz WRiE.
Odbył się też kiermasz roślin i bylin ozdobnych. Wiele atrakcji przygotowano dla dzieci.
W Skrzelewie nie można było pominąć tematu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego realizacja oznacza likwidację wielu gospodarstw w tym rejonie, w tym organizatorów Dnia Kukurydzy Państwa Szymańczaków. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrażali nadzieję, że inwestycja ta nie powstanie i za rok Dni Kukurydzy będą mogły się odbyć po raz 35.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz