Skuteczne metody regulacji zachwaszczenia w uprawie kukurydzy
6 marca w Końskowoli (woj. lubelskie) odbyła się konferencja zatytułowana "Znaczenie postępu technologicznego w produkcji roślinnej". Spotkanie zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach.
Warto podkreślić, że obie instytucje od lat współpracują, łącząc naukę z praktyką, co pozwala szybciej i efektywniej transferować wyniki badań naukowych do praktyki rolniczej.
24 nowe odmiany kukurydzy
Tematy poruszane na szkoleniu dotyczyły doskonalenia technologii produkcji roślinnej i możliwość ich wykorzystania w praktyce rolniczej.
Prof. dr hab. Stanisław Krasowicz przedstawił wykład "Program wieloletni IUNG-PIB w Puławach jako wsparcie postępu technologicznego". Celem programu jest wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej, ograniczanie niekorzystnego wpływu rolnictwa na środowisko oraz kształtowanie jakości surowców roślinnych z uwzględnieniem zasad w nim zawartych i zmian klimatu.
Wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę – propozycja rolnika praktyka
Dr hab. Mariola Staniak szeroko omówiła niechemiczne metody regulacji zachwaszczenia w uprawie kukurydzy. Przypomniała, że chwasty wpływają na wielkość i jakość plonu.
- Największe zagrożenie dla plantacji kukurydzy stanowią komosa biała, szarłat szorstki, chwastnica jednostronna i perz właściwy. Są to gatunki silnie konkurencyjne, o dużych właściwościach reprodukcyjnych, intensywnie wyczerpujące glebę ze składników pokarmowych, wytwarzające znaczną biomasę i powodujące duże straty plonu - zaznaczyła Staniak.
W jej ocenie, mechaniczne metody regulacji zachwaszczenia łanu kukurydzy, jak bronowanie zasiewów czy uprawa międzyrzędowa mogą być skuteczne pod warunkiem zastosowania właściwych narzędzi do pielęgnacji.
Stabilizacja powierzchni uprawy kukurydzy w Europie w 2017 roku
Naukowiec omówił gatunki łubinów, uprawianych w Polsce - łubin żółty, łubin wąskolistny, łubin biały. Przedstawił wymagania glebowe, potrzeby pokarmowe oraz szkodniki i choroby łubinu.
- Ciągle bardzo istotna jest wiedza rolnika - podkreślił prof. Stanisław Krasowicz. - Umiejętność obserwowania sytuacji, jaka jest na polu, pewne doświadczenia wynikające z praktyki wielu lat. Rolnicy znają specyfikę warunków, w jakich gospodarują. Myślę, że siła IUNG, siła współpracy z doradztwem polega na różnorodności, na tym, że trzeba oferować różne rozwiązania, dostosowane do różnych gospodarstw. Dajemy pewną wiedzę, którą rolnik powinien wykorzystać, ale dostosowując do swoich możliwości, a z drugiej strony cenimy sobie wszelkie kontakty, gdy rolnik zwraca się o wyjaśnienie pewnych zjawisk. Są to ważne płaszczyzny tej współpracy - przyznał Krasowicz.
W swobodnej dyskusji z przedstawicielami puławskiego IUNG rolnicy zadawali wiele pytań szczegółowych i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.