Stabilizacja powierzchni uprawy kukurydzy w Europie w 2017 roku
Mimo ciągle niekorzystnej sytuacji cenowej, utrzymującej się pod koniec 2016 roku, powierzchnia uprawy kukurydzy w Europie powinna pozostać na tym samym poziomie, wykazując jednocześnie wysoki potencjał produkcyjny – prognozuje FNPSMS (Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo).
W Europie Zachodniej spodziewany jest nieznaczny spadek powierzchni uprawy, szczególnie w segmencie kukurydzy ziarnowej (-1/-2 proc.) ze względu na niskie ceny, konieczność dywersyfikacji upraw, niskie plony w bieżącym roku i wzrost powierzchni zasiewów zbóż ozimych. Przewidywany jest spadek powierzchni uprawy kukurydzy kiszonkowej, z wyjątkiem Francji, gdzie ze względu na niskie plony w 2016 r., istnieje konieczność odbudowy zapasów.
Deformacje kolb kukurydzy
Spadek przewidywany jest w Niemczech, gdzie po raz kolejny wydano rozporządzenie ograniczające udział kukurydzy w produkcji metanu. Powierzchnia uprawy kukurydzy przeznaczonej do produkcji biogazu może sięgnąć około 10 proc.
Niekorzystna tendencja spadkowa w Europie Zachodniej może zostać zrekompensowana wzrostem powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej w niektórych krajach Europy Centralnej i Wschodniej, w których kukurydza wykazała duży potencjał plonowania. W tym regionie oczekiwany jest wzrost uprawy kukurydzy o 1 do 2 proc.
Poza UE sytuacja w zależności od kraju pozostaje bardzo zróżnicowana. Na Ukrainie można spodziewać się spadku o około 2 proc. ze względu na powrót powierzchni upraw ozimych „do tradycyjnego poziomu”. W Rosji utrzymuje się dynamika wzrostowa powierzchni kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej, przewidywany jest lekki wzrost (o około 2 proc.). Wzrost powierzchni przewidywany jest również w Serbii ze względu na dobre plony w roku 2016. Ogólnie należy spodziewać się stabilnego poziomu powierzchni uprawy kukurydzy w krajach Europy Wschodniej poza UE.
Wg FNPSMS (Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo)