Wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę – propozycja rolnika praktyka
Początek roku to dobry czas na spokojne zastanowienie się jakie odmiany kukurydzy wysiać wiosną w gospodarstwie. Wiedzą dobrze o tym przedstawiciele wszystkich firm zajmujących się obrotem materiałem siewnym i przedstawiają rolnikom swoje oferty. Ale jak wybrać taką, która będzie nam najbardziej odpowiadać?
Najprostszym i bardzo praktycznym sposobem sprawdzenia jaka odmiana trafia najbardziej w nasze indywidualne potrzeby jest skorzystanie z ogólnie dostępnych w internecie wyników badań PDO (Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe) prowadzonych przez państwowy ośrodek COBORU (Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych).
Kukurydza na kiszonkę – wyniki badań PDO w 2016 r.
Można tam znaleźć rzetelne informacje dotyczące wszystkich odmian roślin dopuszczonych do sprzedaży w naszym kraju. Szeroki zakres danych z podziałem na województwa wskazuje, które odmiany są rekomendowane dla interesującego nas rejonu, jak plonowały we wcześniejszych latach, jak odporne są na choroby, wyleganie itp.
Są to informacje, które mogą być dużo bardziej wartościową informacją niż katalogi dostarczane nam przez sprzedawców, w których zazwyczaj napisane jest to „co klient chce usłyszeć”.
Metodą bardziej popularną przez rolników jest jednak bazowanie na doświadczeniach innych rolników. W gospodarstwie należącym do Pana Wojciecha Jasińskiego (wieś Łukowo, powiat makowski) w roku 2015 i 2016 skorzystano z odmiany kukurydzy Konkurent Hodowli Roślin Smolice dostarczonej przez zaufaną firmę.
Roślina ta jest w tym gospodarstwie corocznie (uprawiana na areale 7-8 ha) na kiszonkę dla bydła mlecznego. W tym roku również Pan Wojciech wybrał sprawdzoną odmianę.
Kiszonka wysokoenergetyczna
Rok 2015 był ciężki dla roślin kukurydzy w tym rejonie, ze względu na suszę, która poważnie przypaliła rośliny, pomimo to odmiana Konkurent znośnie wytrzymała niesprzyjające warunki atmosferyczne i zapewniła bazę paszową do następnego sezonu.
W ubiegłym roku nie było takich problemów. Deszcze padały obficie, ale nie brakowało innych niekorzystnych zjawisk pogodowych takich jak huraganowy wiatr, który w wielu gospodarstwach połamał część łodyg kukurydzy na wielu plantacjach. Jednak i tu Konkurent oparł się naturze.
Deszczowy, ciepły rok spowodował, że dobrze zadbana i nawożona kukurydza osiągnęła wysokość miejscami dochodzącą do 4 metrów i wydała wysoki plon zielonki, który zaspokoi potrzeby zwierząt w gospodarstwie.
Najlepszą rekomendacją dla tej odmiany może być to, że trzeci rok z rzędu będzie wysiana w tym gospodarstwie.