Prognozy ekspertów: zbiory kukurydzy mogą wynieść w tym roku ok. 8 mln ton

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2023,7:00 Aktualizacja: 07-10-2023,18:46
A A A

Zbiory kukurydzy wyniosą w tym roku ok. 8 mln ton – prognozują eksperci z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Ciepły i suchy wrzesień sprzyjają dojrzewaniu ziarna i tworzą dobre warunki do zbioru kukurydzy na kiszonkę – dodają.

Eksperci z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB): dr hab. Andrzej Doroszewski, dr Anna Nieróbca oraz mgr Tomasz Jóźwicki ocenili dla PAP, że w początkowym okresie wegetacji kukurydzy warunki pogodowej dla tej uprawy były "dość niekorzystne". "Chłodny maj mocno zahamował wzrost i rozwój tych roślin" – podali. Ich zdaniem pogłębiające się niedobory wilgoci w glebie w północno-wschodniej i centralnej Polsce również nie zwiastowały dobrze dla plonów w tym roku.

samorząd rolniczy, krir, mrirw, wiceminister, kowalski, ceny, skup, zboże, kukurydza, eksport, handel, konkurencja

Kukurydziany problem. Nie wygląda na to, żeby sytuacja miała się rychło poprawić

Obecnie na rynku zbóż panuje duża konkurencja. Państwa eksportujące konkurują o rynki zbytu w krajach deficytowych. A zbiory kukurydzy na świecie są wyższe od ubiegłorocznych – wskazuje wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski w...

Plony na „dość wysokim poziomie”

Jak jednak wskazali, po opadach atmosferycznych pod koniec czerwca i w lipcu sytuacja uległa poprawie. "Nastąpiło przyspieszenie rozwoju roślin, a opady w lipcu w dużej mierze zaspokoiły potrzeby wodne w najbardziej wrażliwym okresie ich wzrostu" – zaznaczyli.

Eksperci przekazali, że plony kukurydzy uprawianej na ziarno według IUNG-PIB w Puławach prognozowane są na "dość wysokim poziomie, ok. 7,5 t/ha". Zwrócili uwagę, że to "znacznie wyższe plony niż w okresie ostatnich dziesięciu lat, w którym wynosił 6,6 t/ha".

Ich zdaniem, trudno prognozować, jakie będą ceny ziarna kukurydzy. "Nie wiemy dokładnie, jakie ilości ziarna kukurydzy zostały w kraju z ubiegłego roku" - przyznali eksperci i dodali, że nieznana jest jeszcze ostateczna wysokość zbiorów w 2023 r. Według nich "należy oczekiwać, że będzie to około 8 mln ton ziarna kukurydzy". W 2022 r. zbiory wyniosły 8,3 mln ton.

Straty sięgały nawet ponad 90 proc.

W niektórych regionach kraju można spodziewać się znacznie niższych plonów kukurydzy, szczególnie w północno-zachodniej i centralnej Polsce, gdzie wystąpiła susza.

minister, telus, przetwórstwo, dopłaty, sadownicy, skup, kukurydza

Minister Telus: spółka Elewarr rozpoczęła skup kukurydzy w cenie ok. 500 zł/t

Spółka Elewarr rozpoczęła skup kukurydzy za ok. 500 zł za tonę. Orlen będzie kupował kukurydzę na biopaliwa - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Szef MRiRW w poniedziałek odwiedził zakład...

„Obecne warunki pogodowe, czyli ciepły i suchy wrzesień sprzyjają dojrzewaniu kukurydzy i jednocześnie są to dobre warunki do zbioru kukurydzy uprawianej na kiszonkę” – podano.

Susza w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę notowana była w 16 województwach w okresie wegetacyjnym 2023 r. Niedobory wody w tych uprawach, powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, objęły 54,4 proc. gruntów ornych kraju.

Największy udział gleb objętych suszą notowano w woj. wielkopolskim (96,3 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (90,5 proc.). "W tych też województwach wystąpiły największe średnie straty plonów w powiatach w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, zlokalizowanych na glebach I kategorii podatności na suszę rolniczą (bardzo lekkich). Wynosiły nawet ponad 90 proc." – stwierdzili eksperci.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij