Ceny oferowane za mokrą kukurydzę w niewielkim stopniu pokrywają koszty produkcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2023,12:20 Aktualizacja: 09-10-2023,12:22
A A A

Rolnicy wyrażają niezadowolenie z oferowanych cen za ziarno kukurydzy mokrej, twierdząc, że oferowane ceny jedynie w niewielkim stopniu pokrywają koszty produkcji – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że w ofertach sprzedaży zbóż brakuje przede wszystkim jęczmienia.

Izba Zbożowo-Paszowa podała w poniedziałkowym newsletterze, że w kraju rozpoczęły się zbiory kukurydzy na ziarno, choć przyspieszenie zbiorów spodziewane jest w najbliższych dniach.

Ziarno już suche

Zauważono, iż wielu rolników czeka na spadek wilgotności ziarniaków w kolbach, czemu sprzyjają notowane w ostatnim czasie warunki pogodowe. Obecnie zbierane ziarno kukurydzy jest już bardzo suche, o wilgotności w przedziale 22-32 proc.

Jak poinformowano, sygnały płynące z terenu wskazują na słabsze plonowanie kukurydzy niż przed rokiem, kiedy było ono bardzo wysokie. Według Izby obecnie plony wahają się w przedziale 6-10 t/ha. "Wraz z postępem zbiorów, plony powinny być nieco wyższe" – oceniono.

"Rolnicy wyrażają duże niezadowolenie z oferowanych cen za ziarno kukurydzy mokrej, twierdząc, iż oferowane ceny za kukurydzę jedynie w niewielkim stopniu pokrywają koszty produkcji. Obecnie, w zależności od regionu kraju, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 380 zł/t na południowym wschodzie, 450 zł/t w centrum do 480 zł/t na zachodzie i północy kraju" – przekazała IZP.

Zaznaczyła, że potrącenia za wilgotność powyżej normy bazowej, tj. ponad 30 proc., ustalone są na 10-15 zł/t, a za surowiec poniżej 30 proc. dopłacane jest 6-8 zł/t za każdy procent.

kukurydza, zbiory, plony, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, ceny, iung

Prognozy ekspertów: zbiory kukurydzy mogą wynieść w tym roku ok. 8 mln ton

Zbiory kukurydzy wyniosą w tym roku ok. 8 mln ton – prognozują eksperci z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Ciepły i suchy wrzesień sprzyjają dojrzewaniu ziarna i tworzą dobre warunki do zbioru kukurydzy na kiszonkę – dodają....

Brakuje jęczmienia

W odniesieniu do pozostałych zbóż – jak przekazała Izba –liczba ofert sprzedaży ziarna w dalszym ciągu nie jest duża. W ofertach brakuje przede wszystkim jęczmienia, a wytwórnie pasz czekają na większą podaż tegorocznej kukurydzy. "W najbliższych tygodniach, jej udział w recepturach paszowych zapewne wzrośnie kosztem pszenicy" – stwierdzono.

IZP poinformowała, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago wyraźnie wzrosły w związku z obawami o wielkość eksportu tego zboża z Ukrainy. W piątek (6 października) cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 r. na giełdzie w Chicago wyniosła 208,78 dol./t i była o 5 proc. wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 wzrosła o 4,3 proc. i wyniosła 219,73 dol. za tonę.

Z kolei cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na MATIFie wyniosła 234,75 euro za tonę i była o 0,3 proc. niższa niż przed tygodniem. W kontrakcie marcowym 2024 spadła o 0,6 proc. i wyniosła 240,25 euro za tonę.

Poleć
Udostępnij