Możliwe dozowanie
Co zyskujemy przez zastosowanie mobilnej ścianki połączonej ze zwijaną taśmą przenośnika podłogowego? Przednia, przesuwająca się razem z podłogą ściana, poza tym, że nie zgniata przewożonego materiału podczas rozładunku, to pozwala także na wyładunek przewożonych materiałów nawet podczas postoju przyczepy na spadku terenu. Wyładunek „pod górkę” jest możliwy bez obawy o przesypywanie się ładunku, bo cały ciężar i tak spoczywa na taśmie przenośnika podłogowego. Dzięki temu materiał nie przemieszcza się do pustych przestrzeni ani nie wywiera dużego nacisku na przednią ściankę, nie jest też przez nią spychany, bo przesuwa się razem z podłogą. Pod koniec wyładunku wynoszony na taśmie materiał jest dopychany przez ruchomą burtę, co pozwala w przypadku materiałów objętościowych na tworzenie zwartych stert. Sposób rozładunku bazujący na taśmociągu pozwala również na wyładunek określonych ilości np. ziarna czy paszy. Możemy bez obaw wysypać np. ćwiartkę czy połowę przyczepy bez obaw o zsunięcie się pozostawionej części ładunku w niekontrolowany sposób.
Przyczepa Betimax RDS to typoszereg pojazdów marki Joskin, przeznaczony do przewozu zwierząt. Betimax RDS to przyczepy o długości od 5 do 9 m. Wszystkie metalowe elementy konstrukcji przyczepy są ocynkowane. Typoszereg ten zawiera pojazdy...
Tylny wyładunek bez konieczności podnoszenia skrzyni ładunkowej z pewnością docenią użytkownicy magazynów płaskich. Trzeba jednak pamiętać, że załączenie wyładunku możliwe jest jedynie po podniesieniu tylnej klapy tak, aby uzyskać otwarcie jej na minimum 1 m. W przypadku pracy przyczepy w magazynie płaskim minimalna odległość burty od stropu powinna wynosić 40 cm. W przeciwnym razie nie uda się otworzyć burty w minimalnym stopniu. Nie stanowi to jednak przeszkody w rozładunku np. zbóż czy nasion rzepaku bądź kukurydzy. W dolnej części tylnej klapy znajdują się trzy otwory zsypowe. Można je otworzyć i wysypać zboże bez potrzeby otwierania tylnej, hydraulicznie sterowanej klapy.
Ile oleju?
Przyczepa zasilana jest ze złączy hydraulicznych ciągnika. Przepływ oleju, jaki musi zapewnić traktor, wynosi do 160 l/min. Minimalne ciśnienie z kolei wynosi 130 bar. Przyczepa do pracy wymaga czterech par złączy hydraulicznych. Potrzebne są one do sterowania posuwem taśmy wyładunkowej, otwieraniem i ryglowaniem tylnej klapy. Ponadto jedna para złączy obsługuje również skrętną oś wymuszającą. W przypadku wersji z osią skrętną nadążną także jest potrzebne jedno wyjście, które obsługuje blokadę hydrauliczną osi. Jedna para złączy zasila hydrauliczną podporę, jeśli maszyna jest w nią wyposażona.
Różne osie
Drakkar może poruszać się na dwóch lub trzech osiach. Dwuosiowce mają montowane tzw. wózki Roll Over, z dyszlem amortyzowanym resorem poprzecznym. Może również być to Roll Over z osią nadążną z amortyzatorami, blokowaną przy prędkościach powyżej 15 km/h. Producent oferuje także osie Hydro-Tandem, z hydraulicznym zawieszeniem osi oraz tylną osią wymuszającą (sterowaną hydraulicznie). W przypadku zawieszenia trzyosiowego Joskin montuje Hydro-Tridem, gdzie zastosowane są zazwyczaj dwie osie skrętne – pierwsza i ostatnia, w sposób wymuszony. Osie mają zawieszenie amortyzowane hydrauliczne. W przypadku tridemu – dyszel jest amortyzowany oleopneumatycznie.