Rozsiew graniczny z Amazone BorderTS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | plocki@rpt.pl
22-06-2022,13:40 Aktualizacja: 22-06-2022,13:45
A A A

Amazone ulepszyło rozsiew graniczny w swoich rozsiewaczach zawieszanych ZA-TS i przyczepianych ZG-TS. Znany do tej pory system AutoTS został wzbogacony o dodatkowe rozwiązanie w postaci ekranu BorderTS, który przypomina limiter z lamelami i zamontowany jest nad wewnętrzną częścią tarczy rozsiewającej.

Oszczędności płynące z tytułu używania systemu rozsiewu granicznego AutoTS stosowanego w rozsiewaczach Amazone ZA-TS opisaliśmy już.

rozsiewacz Amazone ZA-TS 4200 Profis Hydro, Karol Lewandowski, Niewieścin

Rozsiewacz Amazone ZA-TS po blisko 2500 ton

Po wysianiu 2479 ton nawozów zdecydowanie można już sporo powiedzieć na temat zalet i wad rozsiewacza. Zrobił tak Karol Lewandowski z Niewieścina k. Bydgoszczy, który po 5 latach pracy ocenił maszynę Amazone ZA-TS 4200 Profis Hydro....

Michał Wojciechowski z Amazone Polska wyjaśniał, że "wyniki testów wskazują na istotną różnicę pomiędzy wariantami rozsiewu granicznego na zewnętrznych 5 metrach działek. Przy zastosowaniu konwencjonalnych metod rozsiewu granicznego na obszarze przygranicznym można było uzyskać średnie plony w wysokości około 68% plonu referencyjnego dla tego obszaru. W przypadku Amazone AutoTS w strefie granicznej uzyskano średni plon wynoszący około 85% plonu referencyjnego. Oznacza to, że średni dodatkowy wzrost plonu dzięki rozsiewaczom nawozów Amazone z systemem AutoTS wynosi około 17% w porównaniu z systemami konwencjonalnymi."

Plon wyższy o 27%

Właśnie okazało się, że Amazone na tym nie poprzestało i opracowało nowy ekran BorderTS, który w obszarze o szerokości 5 m przy granicach pola, pozwala na zwiększenie plonu o kolejne 10%. Oznacza to, że średnia korzyść dzięki rozsiewaczom nawozów Amazone z systememami AutoTS i BorderTS wynosi około 27% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami rozsiewu granicznego.

"Aby uzyskać jeszcze wyższe plony na skraju pola, nowy ekran BorderTS można teraz stosować również w połączeniu z systemem AutoTS. W systemie BorderTS nawóz jest rozsiewany bezpośrednio na uprawę z granicy pola. Otwór wylotowy od strony granicy pola jest zamknięty. Specjalnie do rozsiewaczy TS firma Amazone skonstruowała nowy ekran BorderTS, aby w połączeniu z AutoTS uzyskiwać doskonałe wyniki w poprzecznym rozdziale aż do krawędzi pola, bez przerzucania nawozu poza granice. Na obszarze krawędzi można uzyskać do 27% dodatkowej wydajności na ostatnich 5 metrach w porównaniu z konwencjonalnym systemem rozsiewu granicznego" - czytamy w komunikacie prasowym.

opryskiwacze Amazone UX 01 Super, Michał Wojciechowski, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Większe opryskiwacze Amazone UX 01 Super

Opryskiwacze przyczepiane ze zbiornikami na 8 i 9 tys. litrów oraz belkami o szerokości roboczej do 42 m - to główne nowości firmy Amazone na sezon 2022 w zakresie techniki ochrony roślin. Niemiecki producent proponuje też m.in....

Do rozsiewaczy ZA-TS i ZG-TS

Ekran BorderTS dedykowany jest do rozsiewaczy zawieszanych Amazone ZA-TS i zaczepianych Amazone ZG-TS, czyli z systemami AutoTS. Te dwa rozwiązania rozsiewu granicznego wykorzystuje się podczas pracy tuż przy krawędzi pola. Podczas tego przejazdu otwór dozujący nawóz na  tarczę znajdującą się bliżej granicy jest zamknięty i rozsiew wykonywany jest tylko tarczą drugą. Dzięki systemowi Auto-TS jest on zredukowany o 50% w kierunku pola, a w drugą stronę jest ograniczony przez ekran BorderTS.

- Ekran BorderTS ma specjalną strukturę lameli i blachę prowadzącą, której nachylenie można regulować. Lamele najpierw odbierają energię z granulek, które następnie są delikatnie kierowane na podłoże przez blachę prowadzącą. Blacha prowadząca może być bezstopniowo regulowana w celu optymalnego rozsiewu aż do granicy pola. Dodatkowo czujnik wykrywa pozycję roboczą. Podczas pracy ekranu, w połączeniu z systemem rozsiewu granicznego AutoTS zintegrowanym z tarczą, automatycznie regulowana jest ilość i punkt podawania nawozu na tarczę rozsiewającą, aby zapewnić jak najlepszy rozdział poprzeczny. Oczywiście w każdej chwili można ręcznie przestawić dawkę, aby zareagować na szczególne sytuacje - wyjaśnia Wojciechowski.

Kultywator Amazone Cobra-2TX, Pług Amazone Teres 300, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Uprawa z Amazone w 2022 roku

Nowe kultywatory Cobra-2TX i linia pługów obracalnych Teres 3000 to propozycje uprawowe marki Amazone na rok 2022. Niemiecki producent poinformował ponadto, że prowadzi badania nad projektem narzędzia o nazwie TopCut, które ma służyć...

Ekran BorderTS jest zamontowany nad wewnętrzną częścią tarczy rozsiewającej i opuszczany/podnoszony hydraulicznie. Można go (tak jak system AutoTS) aktywować z kabiny za pomocą terminala niezależnie dla lewej i prawej tarczy rozsiewającej. Z poziomu terminala zamontowanego w ciągniku zagregowanym z rozsiewaczem ZA-TS lub ZG-TS dostępny jest także wybór różnych rodzajów rozsiewu granicznego: graniczny, krawędziowy i rozsiew przy rowach.

Rozsiew krawędziowy i przy rowach

Niezależnie od rozsiewu granicznego, który załączamy jeżeli droga znajduje się bezpośrednio na granicy pola, rozróżniamy jeszcze dwa rodzaje rozsiewu w ramach pracy rozsiewacza nawozów w zewnętrznych ścieżkach technologicznych lub przy krawędzi pola. To rozsiew krawędziowy pozwalający zastosować 100% normy rozsiewu aż do brzegu uprawy. Przepisy pozwalają na jego zastosowanie wtedy, gdy granica naszego pola sąsiaduje z innym obsianym/obsadzonym podobnymi roślinami.

Kolejny rodzaj rozsiewu skrajnego, to rozsiew przy rowach. Przepisy wymagają jego zastosowania, jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów ornych znajdują się cieki, rowy, otwarte zbiorniki wodne lub obszary objęte nadzorem ekologicznym. Przy tym najbardziej rygorystycznym systemie rozsiewu skrajnego, priorytetem jest maksymalna ochrona środowiska naturalnego.
 

  • Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
11/2024

Runner zamiast pługa

Traktory z piecem gazowym

Wynajem sprzętu rolniczego

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. I

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT