Siew kukurydzy - zachować spokój
W tym sezonie grono producentów kukurydzy powiększy się o wielu nowych plantatorów. Pierwszy rok uprawy nowej rośliny niesie ze sobą zwiększone ryzyko popełnienia wielu kosztownych błędów. Jeden z nich może dotyczyć siewu.
W przypadku gatunków jarych trudno jest wskazać optymalny termin siewu ze względu na dużą zmienność przebiegu warunków pogodowych na przedwiośniu i wiosną.
Na jakie odmiany kukurydzy na ziarno postawić w 2022 roku?
Kukurydza jest gatunkiem ciepłolubnym. W temperaturze 7-11°C wschody następują po 15-17 dniach, a w temperaturze 21°C już po 5-6 dniach. Dlatego nadmierny pośpiech z siewem kukurydzy nie jest wskazany. W związku z tym kukurydzę należy wysiewać, gdy temperatura gleby na głębokości siewu (4-5 cm) wyniesie co najmniej 8°C. Jest to wartość uśredniona, bo zależy od odmiany kukurydzy. Odmiany o ziarnie typu flint oraz flint-dent odznaczające się lepszym wigorem wiosennym i większą tolerancją na niskie temperatury można wysiewać wcześniej (przy temperaturze 5-6°C) niż odmiany o ziarnie typu dent (przy 10°C).
Spółka KWS rekomenduje, aby siew kukurydzy zaczynać od odmian wczesnych, przeznaczonych na wczesny zbiór. W następnej kolejności należy siać odmiany średnio późne, które dla osiągnięcia dojrzałości wymagają odpowiednio wyższej sumy temperatury. Przy siewach opóźnionych powinno się zastosować odmiany wczesne, ponieważ mają one większą szansę osiągnąć optymalną dojrzałość.
Istotnym parametrem siewu jest głębokość. Należy trzymać się zasady tak płytko, jak to tylko możliwe, a tak głęboko jak to konieczne, aby nasiona miały kontakt z wilgotną glebą. Zalecana głębokość wynosi na glebach ciężkich 4-5 cm, a na glebach lżejszych 6-7 cm.
Należy zwrócić uwagę na równą głębokość umieszczenia nasion, ich dobry kontakt z podłożem i dostateczne przykrycie.
Kukurydza na kiszonkę: odmiany rekomendowane 2022
Ilość wysiewu powinna być zgodna z zaleceniami hodowcy, który najlepiej zna wymagania danej odmiany. Należy także uwzględniać nie tylko kierunek użytkowania kukurydzy (na ziarno, na kiszonkę), ale także warunki glebowe. Im gleba jest lżejsza i bardziej uboga w wodę, tym obsada roślin powinna być mniejsza, aby nie nasilać konkurencji pomiędzy roślinami o wodę.
Kukurydza ma nie tylko wysokie wymagania cieplne, ale także świetlne, dlatego negatywnie na wzrost i rozwój roślin, a później plonowanie wpływa zacienienie. Dlatego rozstawa rzędów wynosi najczęściej 75 cm, chociaż w praktyce można też spotkać 70 cm.
Tak jak w przypadku wszystkich gatunków rolniczych, gdy tylko kształt pola na to pozwala, należy siew wykonywać w kierunku północ-południe, co pozwala uzyskać lepsze doświetlenie pola, a w efekcie końcowym plony niż przy siewie w kierunku wschód-zachód.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz