Większe opryskiwacze Amazone UX 01 Super
Opryskiwacze przyczepiane ze zbiornikami na 8 i 9 tys. litrów oraz belkami o szerokości roboczej do 42 m - to główne nowości firmy Amazone na sezon 2022 w zakresie techniki ochrony roślin. Niemiecki producent proponuje też m.in. system DirectInject, który pozwala dozować dodatkowy środek ochrony roślin bez rozcieńczania i magazynowania w zbiorniku głównym.
Po powiększeniu rodziny polowych opryskiwaczy przyczepianych o modele UX 7601 Super (pojemność 8000 l) i UX 8601 Super (pojemności 9000 l) Amazone wypełniło lukę między dotychczas największym jednoosiowym opryskiwaczem serii UX 01 Super o pojemności 6200 l a opryskiwaczem tandemowym o pojemności 11 200 l.
Uprawa z Amazone w 2022 roku
Na nowej ramie
Nowe modele UX 7601 Super i UX 8601 Super wyposażone są w ramę opracowaną od podstaw, która jest zwartą całością i przebiega od osi do dyszla zaczepu dolnego. Dzięki jej profilowi środek ciężkości maszyny, w porównaniu z dotychczas produkowanymi modelami serii UX 01 Super, znajduje się niżej, co zwiększa stabilność podczas pracy na zboczach i w czasie pokonywania zakrętów. Pomaga w tym wąski profil zbiornika opryskiwacza ze zbiornikami czystej wody zamontowanymi po obu stronach ramy. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita dla każdego z nowych opryskiwaczy wynosi 14 ton.
- W zależności od wymagań klienta, UX 7601 Super i UX 8601 Super mogą być wyposażone w oś sztywną lub kierowaną (kąt skrętu do 28°), aby zapewnić dokładne kopiowanie śladów. Dzięki kompaktowej konstrukcji opryskiwacz jest łatwy w manewrowaniu pomimo dużej pojemności zbiornika i nie ma różnicy w obsłudze w porównaniu z mniejszymi modelami. Oś jest standardowo nieresorowana, ale jako opcja dostępna jest amortyzacja hydropneumatyczna - mówi Michał Wojciechowski z Amazone Polska.
Pługi Amazone Tyrok 400
Zbiorniki nowych opryskiwaczy, tak jak poprzednich tej serii, są wykonane z polietylenu, co pozwoliło uzyskać ich zaokrąglone formy oraz gładkie ściany wewnętrzne i zewnętrzne dzięki czemu są łatwe do mycia. Maszyny Amazone UX 7601 Super i UX 8601 Super są standardowo wyposażone w dwie pompy tłokowo-membranowe o wydajności 250 l/min (opryskiwanie) i 350 l/min (mieszanie).
Jak zapewnia producent, dzięki nim w układzie cieczowym jest zawsze dostępna wysoka wydajność mieszania i wysoka dawka oprysku. Ponadto pompy tłokowo-membranowe są samozasysające, co sprawia, że cały obieg cieczy roboczej jest prosty i składa się z krótkich odcinków. W porównaniu z dotychczas stosowanymi pompami nowe mają większe średnice tłoków, co przekłada się na ich krótsze skoki. Dzięki temu membrany podlegają mniejszym obciążeniom mechanicznym. Zamawiając opryskiwacz można wybrać napęd pomp mechaniczny (od WOM) lub hydrauliczny. Ten drugi jest zintegrowany ze sterowaniem ISOBUS, co pozwala w pełni automatycznie dostosowywać obroty pomp do chwilowego zapotrzebowania.
Brona Amazone KE 3002-240 z systemem Rotamix
HighFlow+ dla dużych wydajności
Centrala obsługowa SmartCenter i panel sterowania znajdują się po lewej stronie maszyny pod jednoczęściową osłoną. Nowe opryskiwacze serii UX 01 Super wyposażone są w rozwadniacz o pojemności 60 l, który posiada dyszę do płukania pojemników po środkach ochrony roślin, dyszę mieszającą do rozpuszczania nawozów oraz lancę natryskową do mycia rozwadniacza z zewnątrz.
Standardowo centrala obsługowa posiada sterowanie ręczne. Natomiast opcjonalny pakiet Comfort z terminalem Twin 3.0 obejmuje automatyczne wyłączanie napełniania, sterowanie mieszadłem w zależności od stanu napełnienia oraz zdalnie sterowane programy mycia.
Najwyższy komfort obsługi zapewnia pakiet Comfort plus z ekranem dotykowym. Przy bardzo dużych szerokościach roboczych i planowanych wysokich prędkościach opryskiwania modele UX 7601 Super i UX 8601 Super można wyposażyć w opcjonalny system HighFlow+. Dzięki niemu wykorzystywane są do opryskiwania dwie pompy i jednocześnie zapewniona jest wysoka wydajność mieszadła.
Amazone UX SmartSprayer opryskuje punktowo pojedyncze chwasty
- Inteligentna technologia sterowania opryskiem HighFlow+ umożliwia stosowanie obu pomp do oprysku przy zachowaniu wysokiej intensywności mieszania. Pomimo ogromnych wydajności cieczy roboczej wynoszących nawet 400 l/min, dzięki inteligentnej technologii sterowania, maszyna zawsze dysponuje wystarczającą wydajnością mieszania, aby utrzymać jednorodną ciecz roboczą. Wszystkie elementy systemu HighFlow+ są całkowicie zintegrowane z cyklami mycia - dodaje Michał Wojciechowski.
Belki polowe do 42 m
Dla nowych opryskiwaczy UX Super, oprócz dotychczas znanych belek polowych Super-L3 o szerokości roboczej do 36 m dostępne są teraz również ich wersje 39-, 40- i 42-metrowe. Po częściowym złożeniu mogą one opryskiwać ze zmniejszoną szerokością roboczą wynosząca 12, 24 i 33 m. Ponadto dzięki opcjonalnemu przegubowi redukcyjnemu na końcowych sekcjach, belkę o szerokości 42 m można również złożyć do 40 lub 39 m, a wersję 39-metrową do 36 m. Zewnętrzne odcinki belek polowych Super-L3 są wykonane w całości z aluminium z dodatkowymi profilami poprzecznymi. Jak zapewnia producent, przekłada się to na wysoką wytrzymałość przy jednocześnie niskiej masie własnej. Belki mają możliwość jednostronnego, niezależnego składania do wewnątrz w celu pokonywania przeszkód.
Nowe warianty belek Super-L3 o szerokościach roboczych 39, 40 i 42 m są standardowo wyposażone w systemy ContourControl i SwingStop. Działanie pierwszego redukującego pionowe (góra-dół) ruchy belki polowej oparte jest na czterech lub sześciu czujnikach ultradźwiękowych i szybko działającym układzie hydraulicznym. ContourControl można stosować z belką polową Super-L3 w połączeniu z jej składaniem Flex 1 lub Flex 2. Drugi system SwingStop redukuje poziome (przód-tył) ruchy belki polowej podczas jej pracy na łuku. Gdy belka przechyla się w kierunku jazdy, to następuje zmniejszenie dawki oprysku.
Z kolei gdy odchyla się w stronę przeciwną - dawka się zwiększa. SwingStop to rozwiązanie aktywne oparte na czujnikach przyspieszenia i dwóch hydraulicznych ramionach zamontowanych w centralnej części belki polowej, których zadaniem jest tłumienie poziomych ruchów belki. Dzięki systemom ContourControl i Swing-Stop można wykonywać opryski z wyższymi prędkościami, nie tracąc na jakości ich wykonania.
Opryskiwanie z dodatkowym ś.o.r.
Inną nowością firmy Amazone w zakresie ochrony roślin jest system wygodnego podawania dodatkowego środka ochrony roślin pod nazwą DirectInject. Z technicznego punktu widzenia jest to dodatkowy zbiornik na chemikalia o pojemności 50 l zintegrowany ze schowkiem opryskiwacza UX 01 Super znajdującym się z prawej strony maszyny. Jest więc dostępny z podłoża i można go wygodnie napełnić. Znajdujący się w tym zbiorniku nierozcieńczony środek ochrony roślin jest mieszany, aby pozostał jednorodny, co jest ważne w przypadku preparatów mających tendencję do rozwarstwienia się ich komponentów.
Kolejnym elementem systemu DirectInject jest komora, w której następuje mieszanie dodatkowego ś.o.r. z małymi ilościami cieczy roboczej ze zbiornika głównego. Za nią znajduje się przepływomierz odmierzający właściwą dawkę wzbogaconej cieczy roboczej. Oczywiście o jej wielkości decyduje komputer na podstawie wcześniej wprowadzonych danych. W efekcie w dodatkowych przewodach zamontowanych na belce polowej (system dwuliniowy) krąży ciecz robocza z dodatkowym ś.o.r., który można wykorzystać tylko w danych miejscach pola.
W momencie aktywacji pracy systemu DirectInject, jest ona podawana z przewodu przez kilka punktów dozowania, co pozwala uzyskać krótki czas dotarcia do każdego z rozpylaczy. Nie zapomniano o możliwym problemie mieszania się cieczy roboczej ze zbiornika głównego ze środkiem ochrony roślin ze zbiornika systemu DirectInject. Dlatego cyrkulacja cieczy w ramach systemu DUS pro zostaje zatrzymana w momencie uruchomienia pracy systemu opryskiwania dodatkowego.
- Dzięki DirectInject możliwe jest indywidualne reagowanie na potrzeby uprawy na polu oraz zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin i liczby dodatkowych przejazdów opryskiwaczem. Oszczędza to czas, pieniądze i chroni środowisko. Jeśli kierowca zauważy na przykład występowanie niepożądanych chwastów, które należy zwalczać w określonej części obszaru, może aktywować dozowanie DirectInject z kabiny naciskając przycisk - mówi Michał Wojciechowski.
DirectInject wykorzystujący nierozcieńczone środki ochrony roślin ma jeszcze jedną znaczącą zaletę. Po pracy ich niewykorzystane ilości można przelać do oryginalnego opakowania. Reasumując, najważniejszymi zaletami tego systemu są: niezależny system dozowania, szybki czas załączenia opryskiwania, pełna integracja ze standardowymi podzespołami i układami opryskiwacza oraz możliwość odzyskania niewykorzystanego ś.o.r. System DirectInject może być używany z jednoosiowymi opryskiwaczami polowymi Amazone serii UX 01 ze standardową komunikacją ISOBUS, sterowaniem rozpylaczmi AmaSwitch lub AmaSelect i z wysokociśnieniowym systemem recyrkulacji cieczy DUS pro.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ