28 kwietnia w Strzelcach Małych (woj. łódzkie) odbył się siew kukurydzy w ramach wspólnego doświadczenia firmy Agrii oraz Agro-Masz, założonego w koncepcji Zielonego Ładu.
Autorem układu doświadczeń oraz przyjętych wariantów nawożenia i ochrony jest dr Marek Reich, manager Działu Badań i Rozwoju w firmie Agrii. Natomiast firma Agro-Masz zajmuje się jego techniczną stroną dostarczając maszyny do uprawy.
Technologia uprawy rzepaku ozimego według firmy Agrii, to główny temat jaki przyświecał kolejnemu spotkaniu polowemu zorganizowanemu przez tą firmę w ramach projektu Agrii Demo. Tym razem odbyło się w gospodarstwie Roberta Czarneckiego w...
Cały areał pod doświadczenia został podzielony na trzy części, ponieważ uprawa kukurydzy będzie prowadzona w trzech systemach uprawy (strip-till, uprawa uproszczona, uprawa tradycyjna).
Analizowane będą dwa sposoby apliakcji nawozu (rzutowy i rzędowy), jak i różne kombinacje, w tym dawki stosowania nawozów Super N oraz ABS. Pierwszy z nich to nawóz azotowy z inhibitorem ureazy, a drugi zawiera system uniemożliwiający blokowanie fosforu, czyli poprawia jego wykorzystanie. Na całość doświadczenia zastosowany został rzutowo nawóz potasowy - Super-Potas.
Najbardziej rozbudowaną wersję kombinacji doświadczalnych zaplanowano w wariancie z uprawą tradycyjną (orkową). Dr Reich uwzględnił tu wariant bez żadnej ochrony chemicznej i nawozów (sam pielnik), ale z zastosowaniem preparatów biologicznych. Mowa m.in. o preparacie przeciwko omacnicy, jak i o środku mikrobiologicznym do zaprawiania nasion, który ma pozytywnie wpływać na rozwój systemu korzeniowego, a przez to poprawiać wykorzystanie składników pokarmowych.
Zaprojektowano też wariant z wykorzystaniem preparatów biologicznych, pielnika dozującego od razu nawóz, ale bez herbicydów, jak i wariant z ochroną herbicydową, ale bez stosowania środków biologicznych + opielacz i nawóz. Oprócz tego różne warianty z zastosowaniem samych nawozów ABS i Super N 46 z opielaczem i bez.
Inwestycja kosztowała 30 milionów złotych, budowa trwała 16 miesięcy, a w trakcie prac zużyto betonu, stali i prefabrykatów o wadze... 23 jumbo jetów. Agrii otworzyło w Aleksandrowie Kujawskim najnowocześniejszy w Europie...
Doświadczenie ma pokazać, która z zastosowanych technologii da najlepsze efekty. We wszystkich wariantach została wysiana ta sama odmiana kukurydzy - Elzea o FAO 240 marki Dalgety, która nadaje się na gleby lekkie, ze skłonnością do przesuszania, a takie występują na polu w Strzelcach Małych.
Siew kukurydzy został wykonany siewnikami firmy Agro-Masz - Salvis-Z 3800 oraz Falcon. Pierwszy z nich to siewnik do uprawy pasowej, który może być wykorzystywany nie tylko do siewu kukurydzy i innych zbóż, ale także rzepaku i buraków cukrowych. Tą uniwersalność umożliwiają wymienne przystawki do wysiewu. Dzięki ostatniej modernizacji, siewnik zyskał kilka ulepszeń, o których opowiedział Krystian Nowak, syn właściciela firmy Agro-Masz. Drugi z siewników - Falcon przeznaczony jest do siewu punktowego i podsiewu nawozów.
Oprócz siewników zaprezentowany został także pielnik międzyrzędowy Strix z opcją jednoczesnego wysiewu nawozu - tegoroczna nowość. - Maszyna spełnia założenia Zielonego Ładu, ponieważ uprawa mechaniczna pozwala ograniczyć wykorzystanie herbicydów – podkreślał Nowak. Maszyna przystosowana jest do uprawy czterech rzędów kukurydzy. Tegoroczną nowością firmy Agro-Masz jest także pneumatyczny siewnik zbożowy (frontowy) Ikar 1800, o pojemności skrzyni wynoszącej 1800 l, który może być wykorzystywana również do wysiewu nawozów.