Modułowy Zirkon
Lemken wprowadza także kilka zmian w modułowej bronie aktywnej Zirkon. Jest ona obecna w ofercie Lemkena zarówno jako maszyna pracująca solo, jak również jako część agregatów z siewnikiem. Obecnie Zirkon został odnowiony i oferuje większy wybór przekładni i rodzajów zębów. Dzięki temu można maszynę dostosować do danych warunków glebowych. Nowy Zirkon 12 ma wybór pomiędzy dwiema przekładniami, oferującymi 330 i 440 obr./min, przy pracy z 1000-obrotowym WOM-em ciągnika. Dla rolników wymagających częstej zmiany prędkości obrotowych oferowana jest nowa skrzynia biegów z możliwością manualnego przełączania pomiędzy tymi dwiema prędkościami.
Niemiecki producent sprzętu uprawowego z Alpen wprowadził do oferty zmodernizowany aktywny agregat uprawowy. Zirkona 10 zastępuje seria Zirkon 12. Nowe agregaty aktywne dostępne są teraz zarówno z zębami do szybkiej wymiany, jak i z...
Nowa przekładnia kątowa jest dostępna dla składanych wersji maszyn Zirkon przeznaczonych dla ciągników o mocy do 320 KM. Z kolei skrzynia biegów, pozwalająca wybrać aktualne przełożenie, poprzez dźwignię zmiany biegów, może być stosowana dla ciągników o mocy do 408 KM. W Zirkonie 12 dostępna jest również opcja zmiany kierunku obrotów pracy wirników z zębami. Brona ta jest w standardowej wersji wyposażana w zęby przykręcane. Może być wykonana także w wersji z zębami tzw. szybkiej wymiany. Producent wyposażył wersje składane w system zabezpieczenia hydraulicznego na czas transportu. Ponadto po raz pierwszy brona aktywna została wyposażona w system hydraulicznej regulacji głębokości pracy, którą operator obsługuje, siedząc wygodnie w fotelu. Na Zirkonie można także na stałe przytwierdzić oświetlenie drogowe.
Nowy komputer Siriusa
Zawieszany opryskiwacz Sirius jest obecny na rynku od dwóch lat. Teraz Lemken wprowadza jego model z układem obiegu cieczy w belce polowej oraz wyposażonego w system, który umożliwia zastosowanie sygnału GPS do sterowania pojedynczymi rozpylaczami na belce polowej. Belka polowa opryskiwacza jest wyposażona w jednorozpylaczowe oprawy, sterowane pojedynczymi elektrycznymi zaworami. Dysze można definiować w dowolne grupy.
Wszystkie te opcje są dostępne dzięki nowemu komputerowi Megaspray, a komfortowe sterowanie dzięki standardowi Isobus. Komputer sterujący jest sercem układu. Zawiaduje on wszystkimi funkcjami opryskiwacza, sprawdza m.in. parametry pracy, steruje osobno zaworami każdego rozpylacza i funkcjami hydraulicznymi. Ponadto kontroluje m.in. elektryczny zawór czterodrogowy po stronie ssawnej, co sprawia, że przełączanie między opryskiem, ssaniem z zewnętrznego zbiornika, ssaniem ze zbiornika przedniego oraz czystej wody wymaga jedynie wciśnięcia przycisku.
System Megaspray może być sterowany poprzez każdy uniwersalny terminal Isobus ciągnika albo np. przez terminal CCI 200. System ten jest całkowicie zgodny z funkcjami tzw. section control, czyli załączaniem i wyłączaniem sekcji rozpylaczy belki polowej, które ograniczają nakładanie się środka oraz pozwalają na pracę bez omijania pewnych partii pola. Megaspray umożliwia też dowolną konfigurację terminala, dostosowując go do potrzeb użytkownika. Opryskiwacz Sirius może także gromadzić dane dotyczące wykonywanych zabiegów.