Zawsze na równej głębokości
Rolnicy pracujący na pagórkowatych polach mają często problem z pracą agregatów na różnej głębokości. Przy zjeżdżaniu z górki praca w zagłębieniu powoduje wypłycanie elementów roboczych. Z kolei podczas osiągania wierzchołka agregat zagłębia się, przekraczając ustaloną wartość. Manualna regulacja podczas tych ekstremalnie odmiennych warunków pracy jest bardzo trudna. Lemken rozwiązał ten problem, wprowadzając system o nazwie Contourtrac. Jest to odpowiedź na problematyczne różnicowanie głębokości pracy przez kultywatory Karat na nierównościach terenu. Dodatkowe siłowniki hydrauliczne umieszczone na półzawieszanej ramie, za zębami roboczymi kontrolują pozycję dysków i wałów, co umożliwia podążanie za ukształtowaniem terenu. Obciążenie kół podporowych obok sekcji zębów jest monitorowane, co pozwala na utrzymywanie stałej głębokości roboczej. Pozostałe obciążenia wynikające z ciężaru maszyny czy pracy zębów są przenoszone na ciągnik. Hydrauliczne cylindry są nadzorowane przez elektronikę. System otrzymuje ciągły sygnał oddający wielkość obciążenia sworzni pomiarowych każdego koła podporowego. Jeśli obciążenie się zmienia, długość siłowników dostosowywana jest automatycznie. Do zadania operatora należy ustawienie jedynie głębokości roboczej i skalibrowanie układu. Contourtrac jest wyposażeniem opcjonalnym półzawieszanych kultywatorów Karat.
Wprowadzone w tym roku kompaktowe brony talerzowe Lemken Heliodor poddane zostały kilku zmianom. Wprowadzone udoskonalenia dotyczą modeli najmniejszych. Jedną z nich jest zastosowanie talerzy o większej średnicy. Obecnie mają one 510 mm i są...
Siew na dwie tarcze
Lemken zaprezentował kilka rozwiązań dotyczących również techniki siewu. Jednym z nich były podwójne redlice wysiewające. Obecnie w siewnikach Compact-Solitair dostępne jest wyposażenie w podwójne redlice talerzowe o nazwie Optidisc M. Oferowane od tego roku redlice to podwójne dyski z mechaniczną regulacją nacisku. Siewniki z takim rozwiązaniem, w odróżnieniu od oferowanej dotychczas wersji z regulacją hydrauliczną, są tańsze.
Redlice zamocowane są na równoległoboku prowadzącym. Zdaniem producenta takie połączenie redlicy z siewnikiem zapewnia nieprzerywane i dokładne dozowanie nasion i układanie ich w dnie tworzonej bruzdki, na równomiernej głębokości, niezależnie od zmian gruntu, jak i prędkości pracy maszyny. Rolka podporowa, ustalająca głębokość siewu, odpowiada za jej stałe utrzymanie oraz optymalny docisk gleby do nasion. Zawieszenie dysków zamontowane jest na gumowych łożyskach, tłumiących drgania i wpływających na wydłużenie trwałości elementów. Redlice Optidisc M mają sześć poziomów mechanicznej regulacji nacisku na glebę. Maksymalna siła, z jaką redlica może napierać na powierzchnię gleby, wynosi 45 kG.
Z talerzami na 20 cm
Kompaktowa brona talerzowa z efektem pracy wgłębnej była już zaprezentowana w 2011 r. Uprzednia koncepcja zakładała głębokość pracy brony na 20 cm. Po trzech latach pracy nad maszyną i testach polowych Rubin 12 jest gotowy do produkcji seryjnej. Zmieniono rozmieszczenie dysków oraz kształt ramy.
Dwa rzędy wrębnych talerzy o średnicy 736 mm pozwalają Rubinowi 12 na pracę tak głęboko jak kultywatorem zębowym, ale mieszanie i kruszenie gleby zachodzi intensywniej. Symetryczne rozmieszczenie tarcz w każdym rzędzie zapewnia pracę bez efektu poprzecznego ściągania nawet przy dużych prędkościach jazdy. Zdaniem producenta odchylenie dysków o 20° w stosunku do gleby i nachyleniu ich 16° do kierunku jazdy umożliwia optymalną penetrację i uprawę na całej szerokości agregatu od głębokości roboczej 7 cm. Mocowania dysków są specjalnie zakrzywione i ukształtowane, aby zapewnić duży prześwit pomiędzy tarczami. Zgrzebło umieszczone za pierwszym rzędem talerzy zapewnia intensywne mieszanie resztek pożniwnych i rozdrabnianie gleby, stanowi ono rodzaj ekranu zapobiegającego zapychaniu się maszyny. Drugie zgrzebło za drugim rzędem talerzy odpowiada za wypoziomowanie i równomierne rozłożenie gleby. Rubin 12 nadaje się zarówno do uprawy ścierniska, jak i podstawowej uprawy gleby, nawet – jak podaje producent – w najcięższych warunkach glebowych z dużą ilością substancji organicznej. Model jest dostępny w wersji sztywnej, zawieszanej, roboczej 3 lub 4 m, a w wersji półzawieszanej, składanej hydraulicznie – w szerokości 4 i 6 m.