Niemiecka firma Lemken wprowadziła w 2014 r. na rynek nowe narzędzia, maszyny i akcesoria rolnicze. Przedstawiamy niektóre z nich.
W ofercie pojawiły się m.in. nowe agregaty uprawowe Karat. Są przeznaczone do – jak określa producent – elastycznej uprawy gleby. Karat jest odpowiedni zarówno do pracy przy uprawie płytkiej, średniej, jak i głębokiej, czyli może pracować: jako agregat ścierniskowy, przygotowywać podłoże do siewu po orce, jak i ściernisko do siewu w mulcz.
W siewnikach Lemken Azurit dostępna jest technologia punktowego siewu nasion naprzemiennie w dwóch blisko ułożonych rzędach. DeltaRow obejmuje jednostki pojedynkujące dozujące nasiona w rzędach oddalonych od siebie co 12,5 cm. Siew nasion...
Karat z wózkiem
Nowy model Karatów jest dostępny w wersjach zaczepianych o szerokościach roboczych 4 i 5 m. Obecnie oferowane agregaty Karat są wyposażone w lekki wózek transportowy, który może pracować z ciągnikami o niedostatecznej mocy układów hydraulicznych. To rozwiązanie umożliwia używanie maszyny jako zaczepianej, pozwalając pracować obecnie posiadanym ciągnikiem bez konieczności jego zmiany na większy.
Nowe Karaty mają identyczne elementy robocze jak poprzednie wersje tych narzędzi. Odległość pomiędzy rzędami łap wynosi 70 cm. W wersjach ciężkich, półzawieszanych było to 100 cm. Nowy model Karata jest wyposażony w system szybkiej wymiany elementów roboczych. Dostępnych jest aż siedem rodzajów nakładek zębów, zapewniających dostosowanie agregatu do warunków panujących w polu oraz rodzaju gleby. W zależności od nich możemy pracować Karatem na głębokościach od 5 do 30 cm. Agregaty są dostępne zarówno z zabezpieczeniem przeciążeniowym, jak i bez niego.
Sposób na ciężkie wały
Problem z możliwościami hydrauliki ciągnika to niejedyny powód opracowywania przez Lemkena koła podporowego dla kompaktowych narzędzi. Kolejnym jest duży wybór wałów, które po zawieszeniu na konstrukcji np. brony kompaktowej powodują nadmierne odciążenie przedniej osi ciągnika, zmniejszając jego sterowność. Lemken rozwiązał to poprzez system półzawieszany. Podczas podnoszenia przez ciągnik agregatu część jego masy opiera się na kole podporowym. System ten pozwala na utrzymywanie dostatecznego dociążenia przednich kół. Przy podnoszeniu agregatu ciężki wał zaczepiony w jego tylnej części unosi się, poprzez działanie tylnego siłownika hydraulicznego zamocowanego w punkcie obrotu ramienia wsporczego z kołem podporowym. To podparcie agregatu na czas przejazdów transportowych umożliwia dołączanie cięższych wałów, w celu lepszej konsolidacji gleby oraz jej wyrównywania. System półzawieszany jest dostępny dla kompaktowych bron talerzowych Rubin 12. W przyszłości wyposażenie to ma być wprowadzone do innych bron i kultywatorów niemieckiego producenta.