Rorzutnik - jaki adapter, taka praca
Nawożąc pola wapnem, Grzegorz Fornal szacuje, że szerokość robocza jego rozrzutnika wynosi 10-12 m, a dawka na hektar to 3-5 t. Jest ona regulowana w sposób identyczny jak w innych rozrzutnikach Unii Group. W przypadku Apollo 14 premium pracującego w Kantorowicach ułatwieniem jest jednak możliwość zmiany prędkości przesuwu przenośnika podłogowego z kabiny ciągnika za pomocą sterownika MSR5. Do tej pory maszyna rozrzuciła obornik na powierzchni ok. 70 ha i na takiej samej wapno. Pracuje bezawaryjnie. Rolnik jest zadowolony z wyboru dużych kół z oponami mającymi bieżnik kostkowy.
Oznaczenie premium w nazwie Apollo podpowiada, że rozrzutnik ten ma adapter o szerokości aż 2 m (standardowo jest to 1,5 m). Takie rozwiązanie umożliwia uzyskiwanie większych szerokości roboczych, gdyż dwumetrowy adapter rozrzutnika pozwala na swobodne wydostawanie się materiału ze skrzyni ładunkowej. Rolnik z Kantorowic jest jednym z pierwszych w Polsce użytkowników rozrzutnika Unii Group z adapterem o tak dużej szerokości. – O zaletach Apollo z szerokim na 2 m adapterem słyszałem od konstruktora Unii Group podczas targów Opolagra w 2013 r. Posłuchałem jego rady i kupiłem go, chociaż była to nowość. To był dobry wybór, polecam to rozwiązanie – chwali Apollo premium Grzegorz Fornal.
Zmiana dawki
W rozrzutnikach Tytan i Apollo Unii Group dawkę rozrzucanego materiału regulować można poprzez połączenie prędkości jazdy, ustawienia sterowanej hydraulicznie zasuwy pełniącej rolę tylnej ściany skrzyni ładunkowej i przesuwu przenośnika podłogowego mającego bezstopniowy napęd hydrauliczny. W tym ostatnim przypadku standardowo dostępny jest zawór umieszczony nad dyszlem, który pozwala sterować właśnie intensywnością przesuwu przenośnika. Możliwa jest również opcja sterownika MSR5, który umieszcza się w kabinie ciągnika. Od 2014 r. w sprzedaży będzie komputer Superior, który nie tylko zapewni sterowanie prędkością przesuwu przenośnika podłogowego, ale też będzie utrzymywał zadaną dawkę niezależnie od zmian prędkości jazdy.
Ładowność transportowa i polowa
– Przed zakupem rozrzutnika zwracajmy uwagę na objętość jego skrzyni ładunkowej. To z niej wynika ładowność, która – pamiętajmy – jest inna do jazdy z maksymalną prędkością (najczęściej 25 km/h) i wyższa o blisko 10% w czasie jazdy na drogach i na polu z prędkością maks. 15 km/h. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jaka wartość podawana jest w folderach lub dopytać sprzedawcę. Znając już ładowność transportową swojego rozrzutnika, pamiętajmy, aby nie załadowywać go ciężkimi materiałami, takimi jak wapno po same brzegi, bo na pewno przeładujemy. To prosta droga do przynajmniej zerwania łańcuchów przenośnika podłogowego – przestrzega Piotr Stanek, doradca produktowy Unii Group.