Rorzutnik - jaki adapter, taka praca
W Gospodarstwie Rolnym Gajewski pomiotem kurzym nawożona jest corocznie cała powierzchnia gruntów ornych. Dzięki temu z nawozów mineralnych stosowane są tylko azotowe wiosną. Z drugiej strony – wszystko, co zostanie zebrane z pola, przeznaczane jest na paszę dla kur niosek. Dawka pomiotu wynosi ok. 14-15 t/ha. Skrzynia ładunkowa Apollo 16 ma pojemność 16,5 m3, a ładowność transportowa wynosi 13 t. Natomiast przy jeździe po polu z mniejszą prędkością może to być 15-16 t.
Sylwester Gajewski chwali duże koła w swoim Apollo 16 z oponami mającymi bieżnik traktorowy i resorowany dyszel dolny. Pozwalają one wygodnie dojeżdżać na pole drogami wewnętrznymi gospodarstwa i rozrzucać pomiot nawet, gdy na polu jest mokro. Do tej pory Apollo 16 pracuje bezproblemowo.
Unia Group zapewnia, że adapter dwuwalcowy poziomy z tarczami sprawdza się nie tylko przy nawożeniu pomiotem, ale również przy rozrzucie wapna, kompostu lub torfu. Nie nadaje się jednak zupełnie do roztrząsania słomiastego obornika.
Adapter dwuwalcowy pionowy z tarczami
Dla rolników poszukujących rozrzutnika z adapterem, który pozwoli roztrząsać przefermentowany obornik i sprawdzi się również przy nawożeniu pól wapnem, przeznaczona jest wersja dwuwalcowa pionowa z dwiema tarczami o średnicy 90 cm każda. Na taką zdecydował się Grzegorz Fornal z Kantorowic koło Lewina Brzeskiego. W 2013 r. kupił Apollo 14 premium Unii Group z takim adapterem.
Rolnik z Kantorowic ma 85-hektarowe gospodarstwo nastawione na chów bydła mlecznego. Pozyskany od krów obornik przechowywany jest na płycie gnojowej, a rozrzucany na pole najczęściej po jego dobrym przefermentowaniu. Apollo 14 premium pozwala uzyskać szerokość roboczą 16-18 m, zależnie od stopnia zbicia masy – im większa, tym dalej rozrzucają ją głównie tarcze oraz częściowo łapy pionowych walców. Rolą tych ostatnich jest również rozdrabnianie materiału, który spada na umieszczone poniżej tarcze. Dawka obornika wynosi kilkanaście ton na hektar. Apollo 14 premium ma pojemność 13 m3, a jego ładowność transportowa, czyli umożliwiająca jechać w transporcie 25 km/h, to 11 t. Natomiast podczas jazdy po drogach i polu z mniejszą prędkością może to być 13-14 t.