Rozlewanie gnojowicy na powierzchni gleby ma swoje zalety, ale i wady, bo nieprzykryta ziemią traci azot. Dlatego lepiej wybrać technologię jednoczesnego dozowania gnojowicy i mieszania jej z glebą.
Maszyny i urządzenia do aplikacji na i doglebowej oferuje wielu producentów wozów asenizacyjnych: Annaburger Fliegl, Jeantil, Joskin, Kotte, Meprozet Kościan, Pichon, Pomot Chojna, Rekordia, Samson, Zunhammer, Bauer itp. Jednak nie tylko oni posiadają wyłączność na produkcję aplikatorów umieszczających gnojowicę w glebie. Istnieją także inne firmy, niemające nic wspólnego z produkcją wozów asenizacyjnych, ale oferujące sprzęt do aplikacji płynnych nawozów odzwierzęcych. Należą do nich m.in. Amazone (Catros) i Kongskilde (agregat lub elementy robocze agregatu Vibro Flex), a także Horsch i Bomech.
Firma Beckmann Volmer Mechanical Engineering z Żukowa oferująca maszyny uprawowe pod marką BVT wprowadziła do produkcji nowe aplikatory talerzowe do gnojowicy SL, które nabudowuje na swoje brony talerzowe Raptor. Jak podaje producent, kąt...
Na pole i łąkę
Większość producentów osprzętu do aplikacji doglebowej gnojowicy oferuje urządzenia, które można zaszeregować do dwóch grup maszyn. Są to urządzenia do pracy na polu przeznaczonym do uprawy (ściernisko, resztki pożniwne, mulcz) albo przypowierzchniowego nawożenia łąk i pastwisk, gdzie nie ma możliwości mieszania płynnego nawozu z glebą.
Do pierwszej grupy należy zaliczyć narzędzia z elementami roboczymi otwierającymi glebę i mieszającymi nawóz z jej warstwą o różnej grubości w zależności od potrzeb i możliwości aplikatora. Czasami za elementami umożliwiającymi penetrację gleby pracuje wał, którego zadaniem jest głównie wyrównanie powierzchni gleby i utrzymanie stałej, wyregulowanej głębokości pracy narzędzia. Niejednokrotnie zamiast wału, dla uzyskania większej stabilności i dokładności pracy agregatu w przypadku dużej szerokości roboczej, montowane są koła podporowe. Agregaty takie mogą mieć elementy robocze zarówno łapowe, jak i talerzowe.
Druga podgrupa zawiera osprzęt z elementami takimi, jak: stopy, płozy czy łyżwy tnące, które podczas przejazdu roboczego rozcinają darń. W to nacięcie dozowana jest gnojowica. System takiej aplikacji wymaga czasami dogniecenia (np. kołami) darni do calizny.
Różne szerokości i rozstawy
Do aplikacji wymagającej mieszania nawozu z glebą używane są narzędzia o różnej wielkości i głębokości pracy. Najmniejsze z nich to m.in.: 2,5-metrowy agregat dziewięcioredlicowy oraz czteroredlicowy aplikator doglebowy Meprozetu Kościan, o szerokości roboczej 3 m. Jednak nie tylko krajowe aplikatory mają kompaktowe rozmiary. Trzy metry szerokości mają dwubelkowy gruber Rasant oraz gruber do gnojowicy GUG – obydwa firmy Fliegl. Natomiast 2,8 m szerokości ma także dwubelkowy aplikator Terrasoc Joskina, ze sztywnymi zębami zabezpieczonymi śrubowo i Terraflex/2 z dwoma rzędami zębów sprężystych. W 3 m mieści się także kultywator dwubelkowy i zarazem wtryskiwacz gnojowicy Garant firmy Kotte. Do grona wąskich aplikatorów doglebowych gnojowicy należy także aplikator kultywator zębowy Pichon – EL-61, wyposażony w sprężyste zęby Vibroflex i agregat Zunhammer Vibro-Gruber (w zależności od wersji 2,45 i 3 m).