Mieszanie talerzami
Do aplikacji gnojowicy można zastosować narzędzia z elementami uprawowymi w postaci talerzy. Są to maszyny jedno-, dwu- lub trzybelkowe, co nie zawsze oznacza taką samą liczbę wylotów rozdzielacza gnojowicy. Jednym z takich agregatów jest Maulwurf firmy Fliegl. Jego talerze mają średnicę 410 m, a szerokość robocza aplikatora to 7,8 m. Podobną funkcję, przedsiewnego uprawiania i mieszania nawozu z glebą, posiada aplikator doglebowy talerzowy „2” Meprozetu Kościan. Agregat ma szerokość roboczą 2 m, ma sześć krojów talerzowych o karbowanym brzegu. Rozstaw ich wynosi 40 cm. Urządzenie może pracować także na ściernisku. Zasypywanie i wyrównywanie rowków powstałych w wyniku pracy talerzy wykonują specjalne łopatki zagarniaczy. Aplikator doglebowy talerzowy „3” Meprozetu to także agregat talerzowy, ale z dwoma rzędami karbowanych talerzy. W każdym rzędzie jest osiem elementów roboczych. Gnojowica spływa do rowków wykonanych przez pierwszy rząd talerzy, a drugi rząd krojów miesza i przysypuje nawóz glebą. Agregat występuje także w wersji, która ma tylko jeden rząd krojów talerzowych. W ofercie polskiego producenta znajduje się także aplikator gnojowicy o sześciometrowej szerokości roboczej. Ten agregat w odróżnieniu od pozostałych jest przyczepiany do wozu za ucho dyszla, bo posiada własny układ jezdny. Jest on rozkładany hydraulicznie. Zasada aplikacji gnojowicy jest taka sama jak w przypadku powyższych aplikatorów dwubelkowych tego producenta. Wersja o sześciometrowej szerokości roboczej ma po 16 krojów na obu belkach. Meprozet posiada także narzędzie do aplikacji nawozu podczas wegetacji. Jest to aplikator doglebowy do kukurydzy. Agregat ma 3 m szerokości roboczej i na belce pięć sztuk redlic talerzowych, za którymi znajdują się wyloty płynnego nawozu.
Firma Beckmann Volmer Mechanical Engineering z Żukowa oferująca maszyny uprawowe pod marką BVT wprowadza na rynek nową wersję talerzowego aplikatora do gnojowicy - KSE/SL. Powstał on na bazie krótkiej brony talerzowej i charakteryzuje się...
Aplikatory z talerzowymi elementami roboczymi oraz mieszające go z glebą posiada w ofercie kolejny rodzimy producent – Pomot Chojna. ADT to grupa aplikatorów talerzowych o szerokościach roboczych od 2,5 do 6 m. Agregaty zbudowano na ramie brony trzybelkowej. W pierwszym rzędzie, na pierwszej belce rozłożone są przewody doprowadzające nawóz. Na kolejnej belce zamontowany jest rząd talerzy karbowanych, które odwracają glebę i mieszają z nią gnojowicę, a na ostatniej – talerze całobrzegie, przykrywające i wyrównujące glebę po aplikacji.
Na użytki – bez odwracania
Podczas nawożenia użytków zielonych oraz terenów zadarnionych nie można wprowadzać gnojowicy w taki sposób jak na pole uprawne, gdyż skończyłoby to się zniszczeniem darni. Dlatego do nawożenia łąk i pastwisk wykorzystuje się aplikatory innej konstrukcji. Zazwyczaj są to urządzenia nacinające darń i wprowadzające, wtryskujące nawóz w wytworzoną szczelinę. Mogą rozcinać darń w sposób bierny (wleczone łyżwy i stopy), jak i obrotowy (kroje talerzowe).
Agregaty talerzowe na łąki to m.in.: Disc Iniector Annaburger, tarczowy rozdzielacz szczelinowy Fliegla, talerzowe aplikatory doglebowe Jeantil (EDD – podwójna belka i EDS z belką pojedynczą), agregat Solodisc Joskina, aplikator talerzowy łąkowy Bomech (jest wykorzystywany przez m.in. Kotte i Pomot Chojna), aplikator tarczowy Pichon EL-7 (z rolkami dociskowymi), aplikatory łąkowe Samson TE (z pojedynczymi dyskami) i TD (dyski podwójne) i Zunhammer (ZuniDrill), który ma dwie belki: na pierwszej umieszczone są talerze karbowane, a na drugiej – całobrzegie.
Agregaty na darń to także narzędzia wleczone, posiadające elementy nacinające darń, w celu wykonania płytkiej aplikacji gnojowicy. Do takich urządzeń zaliczymy m.in.: aplikator Annaburger z wleczonymi stopkami zamocowanymi na wylotach węży, szczelinowy Universal montowany na beczkach Fliegl, Multi-Action Joskina, który posiada redliczki żłobiące rowki w darni. Ponadto wśród ofert tego rodzaju urządzeń do aplikacji gnojowicy znajdują się: łyżwowy aplikator Pichon EL-8, aplikatory grupy Greenstar Bomechu oraz Farmland-Fix Zunhammera.