System regulacji ciśnienia w oponach ciągnika
Rafał Gurbowicz, prowadząc wraz z bratem Piotrem 180-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Waćmierz w woj. pomorskim oraz firmę usługową Ginterpol, do tej pory wspomagał się kołami bliźniaczymi. Jednak trudności w transporcie tak doposażonego ciągnika, a przede wszystkim łamanie przepisów ruchu drogowego skłoniły go do wyposażenia nowego Claasa Axiona 850 w inny sposób utrzymania trakcji na polu, a jednocześnie mieszczenia się na drodze w przepisowej szerokości 2,55 m.
System regulacji ciśnienia w oponach ciągnika zbudowany został z części firmy Bosch-Rexroth. Ma on cztery niezależne obwody dla każdego koła sterowane poprzez elektropneumatyczne zawory. Skrzynki zawierające sterowniki dla kół znajdują się na błotnikach za tylnymi kołami. Choć wydaje się, że lokalizacja jest dyskusyjna ze względu na możliwość brudzenia się od ziemi przerzucanej przez koła, to Rafał Gurbowicz wyjaśnił, iż w ciągu dwóch sezonów użytkowania skrzynkom nie stało się nic złego i nie zauważył tendencji do zbierania się na nich ziemi. Ze skrzynek wychodzą przewody pneumatyczne sterujące do głównych zaworów. Oznacza to, że przestawiając potencjometr, powodujemy pneumatyczne otwarcie zaworu doprowadzającego sprężone powietrze do obwodu wybranego koła.
W bruździe inne ciśnienie
Rolnik wyjaśniając, dlaczego zdecydował się na taki system, a nie na elektrozawory, wyjaśnia, że pneumatyczne otwieranie zaworów jest mniej narażone na możliwość usterki. Nawet w przypadku nieszczelności system utrzyma odpowiednie ciśnienie w przewodzie sterującym ze względu na jego niedużą ilość potrzebną do przestawiania zaworów. System zmiany ciśnienia podczas orki działa tak, że koła od strony, która jedzie w bruździe, mają wyższe ciśnienie, a koła jadące po caliźnie – niższe.
Rafał Gurbowicz przetestował różne ustawienia i jego zdaniem najlepiej ciągnik sprawuje się, gdy koła jadące po caliźnie mają 0,6 atmosfery, a idące w bruździe 0,9 atmosfery. Jak sam mówi: – W takich warunkach siła uciągu lewej i prawej strony ciągnika jest mniej więcej równa i bliska 100%.