Najprostsza wersja
Do testu otrzymaliśmy ciągnik wyposażony w przekładnię Dyna-4. Jest to najprostsza z przekładni w serii 7600 i niestety jedyna dostępna dla modelu 7614. Miłośnicy przekładni Dyna-VT, czyli bezstopniowej, niestety muszą jej szukać wśród mocniejszych modeli. Jednak w polu ta najprostsza radzi sobie co najmniej przyzwoicie. Do dyspozycji jest 16 biegów, po cztery w czterech grupach opisanych pierwszymi literami alfabetu – A, B, C i D. Za radą Marka Kuziowa, przedstawiciela firmy Korbanek – dilera marki Massey Ferguson, do pracy w ściernisku wybraliśmy zakres C. W tym zakresie cztery biegi pokrywają zakres prędkości od praktycznie pięciu do ponad 15 km/h. Wybór okazał się trafny – w tej grupie biegów mogliśmy bez problemów osiągnąć założoną prędkość roboczą, nie przekraczając 1800 obr./min. Ponadto pracując na biegu trzecim grupy C, mamy możliwość zredukowania szybko dwóch biegów bez zmiany grupy. Na polu rzadko z tej możliwości korzystaliśmy, ale gdy do tego doszło, przekładnia szybko reagowała pod dużym obciążeniem.
MF 6612 jest najmniejszym z modeli w nowej wciąż serii 6600. Ciągnik dysponuje mocą maksymalną 135 KM. Producent podaje moc maksymalną 120 KM, gdyż 15 KM uwalnia się przy dużym obciążeniu silnika lub gdy przekracza on 1950 obr./min przy załączonym...
Przekładnia Dyna-4 nie ma automatyki zmiany przełożeń, ale dżojstik w kształcie litery T umożliwia szybką reakcję. Jedno pociągnięcie do siebie powoduje redukcję biegu o jeden. Kolejne kliknięcie o następny. Przy Dyna-4 nie można się pogubić. Pomimo swojej prostoty przekładnia dysponuje ciekawymi rozwiązaniami w standardzie. Przy zmianie grupy biegów automatycznie dobierze bieg z nowej grupy. Ta funkcja sprawdzi się najlepiej, gdy przyjdzie nam w biegu zmienić grupę, np. podczas jazdy na polu pod obciążeniem. Zmiana grupy też nie jest wcale bardziej kłopotliwa. Zmieniamy ją niemal dokładnie tak samo jak bieg. Tyle tylko, że przy ruchu dżojstikiem musimy mieć wciśnięty guzik po lewej stronie dźwigni. Podczas pracy obsługa przekładni podobała nam się ze względu na prostotę i intuicyjność.
Rozbudowany elektrohydrauliczny rewersor umożliwiający jednocześnie zmianę biegów w aktualnie używanej grupie jest charakterystyczny dla tej marki. Według nas to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Jak jest to przydatne przy manewrowaniu, gdy prawa ręka obsługuje dźwignie hydrauliki, nie będziemy nikogo przekonywać. Nam możliwość zmiany biegów lewą ręką bez odrywania jej od kierownicy wydaje się nieoceniona. Nie sprawdzaliśmy ciągnika z takim rewersorem w pracy z ładowaczem czołowym, ale już po doświadczeniach polowych jesteśmy przekonani o zaletach tak rozbudowanego rewersora.
Z klasy wyższej
Układ hydrauliczny Masseya 7614 jest podobny do większych modeli tej serii. Dlatego w maszynie o mocy 140 KM możemy mieć trzy typy tego układu: Load Sensing o wydajności maksymalnej 110 l/min; dwie pompy o wydajności 58 l/min dla tylnego podnośnika oraz 42 l/min dla zaworów hydraulicznych z możliwością sumarycznego wydatku 100 l/min dla zaworów hydraulicznych oraz najsłabszą pojedynczą pompę o wydajności 58 l/min. Oczywiście z naszego punktu widzenia najlepsza jest pierwsza wersja. Jednak najkorzystniejsza finansowo jest ta ostatnia. Z racji możliwości trakcyjnych ten ciągnik zapewne będzie głównie pracował w polu, gdzie musi obsługiwać narzędzia za pomocą hydrauliki. Dlatego w naszej opinii wybór powinien paść na najlepszą opcję. Cross L Drive nie stawiał układowi hydraulicznemu większych wymagań.
Tylny podnośnik o maksymalnym udźwigu 7,1 t standardowo wyposażony jest w elektroniczny nadzór nad jego pracą. Nam zdecydowanie podobało się umieszczenie przycisków podnoszenia i opuszczenia ramion do ustawionej za pomocą pokrętła pozycji dolnych cięgien w pobliżu tego pokrętła. Jeśli położymy rękę na prawej konsoli nad pokrętłem regulacji TUZ-u, to mamy praktycznie pełną kontrolę nad aktualnym jego położeniem. To pomaga w pracy na polu, gdy musimy czasem zareagować wypłyceniem narzędzia, lub mamy pole, gdzie dość często musimy zawracać. Ergonomia operowania tylnym TUZ-em będzie w tych przypadkach nie do przecenienia.