Zwalczanie ASF zagrożone. Trzeba zatrudnić ponad 400 lekarzy
Inspekcja weterynaryjna przeprowadziła zaledwie 5084 kontroli gospodarstw pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji w dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów
- W tym tempie kontrole mogą potrwać ponad 7 lat, a zwalczenie afrykańskiego pomoru świń jest poważnie zagrożone - powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Inspekcja weterynaryjna została zobligowana do odwiedzenia 230 tys. gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej w celu sprawdzenia przestrzegania obowiązkowych zasad bioasekuracji.
Wirus ASF wdarł się do kolejnych chlewni
Kontrole, jak informuje Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, w kwietniu i maju, czyli w dwóch pierwszych miesiącach akcji zostały przeprowadzone zaledwie u 5084 rolników.
W przypadku wielu gospodarstw niezbędna będzie kolejna kontrola, gdyż wszczęto wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do usunięcia uchybień.
- W tym tempie możemy zapomnieć o wprowadzenia bioasekuracji w 2-3 lata, jak planuje rząd. A wirus ASF nie będzie czekał, aż się obudzimy - przestrzega Jacek Łukaszewicz.
Ministerstwo rolnictwa potwierdziło zapaść inspekcji weterynaryjnej, o której samorząd lekarsko-weterynaryjny mówi od wielu lat.
"Niskie wynagrodzenia oraz brak perspektyw w zakresie ich wzrostu, przy zwiększającej się liczbie zadań, powodują trudności z zatrzymaniem doświadczonej i wykwalifikowanej kadry. Te same okoliczności wpływają na brak zainteresowania, również młodych osób, pracą w inspekcjach" napisał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Nielegalne hodowle i zero bioasekuracji. Rolnicy lekceważą zagrożenie ASF
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna informuje, że według danych ministerstwa rolnictwa niewiele ponad 30 proc. przeprowadzonych naborów w inspekcji weterynaryjnej zakończyło się podpisaniem umowy o pracę.
W przypadku 56 proc. naborów nie złożono żadnej aplikacji, a w przypadku 4,6 proc. naborów wybrani kandydaci zrezygnowali z objęcia stanowiska, przy czym w województwie mazowieckim wskaźnik ten przekroczył 10 proc. Liczba wakatów w inspekcji weterynaryjnej ma stałą tendencję wzrostową.
Dane te wskazują na konieczność kadrowego oraz finansowego wzmocnienia inspekcji przez natychmiastowe przyznanie podwyżek dla etatowych pracowników oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii realizujących zadania zlecone przez powiatowego lekarza weterynarii.
- Konieczne jest także przyznanie dodatkowych etatów, ale z wynagrodzeniem w wysokości gwarantującej skuteczne przeprowadzenie na nie naboru oraz będącej skuteczną zachętą dla lekarzy weterynarii do wiązania swojej kariery zawodowej z pracą w inspekcji weterynaryjnej - przekonuje Jacek Łukaszewicz prezes KRL-W.
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna informuje, że tylko w celu zwalczenia afrykańskiego pomoru trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ