Ogniska ASF nr 145 oraz 146 zostały potwierdzone dziś przez głównego lekarza weterynarii. Wystąpiły one w gospodarstwach położonych w woj. mazowieckim oraz lubelskim, w których łącznie utrzymywano 12 świń.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych dwóch ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. Odnotowano je w woj. mazowieckim oraz lubelskim.
Choroba została potwierdzona w dwóch gospodarstwach na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 28 i 29 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Ogniska ASF wystąpiły w gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 12 świń. Są one położone w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
W województwie kujawsko-pomorskim jest ponad 12 tysięcy gospodarstw do sprawdzenia w związku z szerzącym się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Już pierwsze 300 kontroli wykazało poważne uchybienia. Sytuacja związana z ASF staje się...
Ognisko choroby nr 145 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń. Jest ono położone w gminie Wiśniew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim.
Ognisko ASF nr 146 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie. Jest ono położone w gminie Białopole w powiecie chełmskim w woj. lubelskim.
W obu gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
Od początku wybuchu choroby w Polsce główny lekarz weterynarii potwierdził 146 ognisk ASF u świń oraz 2293 przypadki u dzików.
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ