Wirus ASF zabił 10 dzików. Trzy chore zostały odstrzelone
ASF wciąż jest wykrywany u martwych dzików. Ślady jego obecności znaleziono u 13 osobników. Aż sześć przypadków dotyczy województwa lubelskiego, a po trzy mazowieckiego i podlaskiego.
Dziki martwe bądź odstrzelone w województwie lubelskim stanowią przypadki nr 296, 297, 298, 299, 304 i 305. W sumie dotyczą one sześciu tych zwierząt z których cztery zostały znalezione martwe a dwa zostały odstrzelone.
Przypadki nr 296 i 297 zostały wykryte w gminie Zalesie odpowiednio w miejscowości Zalesie w odległości ok. 17 km od granicy polsko – białoruskiej oraz w miejscowości Nowosiółki w odległości ok. 7 km od granicy.
Kolczyk albo tatuaż dla świń. Hodowcy będą mieć wybór
Przypadki nr 298 i 300 dotyczą gminy Rokitno i zostały stwierdzone w pobliżu miejscowości Gajówka Szadek w odległości ok. 13 km od granicy oraz Rokitno w odległości ok. 11 km od granicy.
Przypadki 299 i 304 stanowią dziki znalezione w gminie Janów Podlaski w pobliżu miejscowości Kajetanka w odległości ok. 6 km od granicy oraz Kolonia Janów Podlaski w odległości ok. 5 km od granicy.
Afrykański pomór świń u dzików został stwierdzony u kolejnych trzech dzików również na terenie województwa podlaskiego. Przypadek nr 295 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Laskowiec w gminie Trzcianne w odległości ok. 79 km od granicy polsko - białoruskiej.
Chlewnia na rusztach z wentylacją kanałową
Przypadki 305 i 306 stanowią kolejno zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Osowiec-Twierdza w gminie Goniądz w odległości ok. 66 km od granicy oraz zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kolonia Połowce w gminie Czeremcha w odległości ok. 1,5 km od granicy.
Wirus ASF zdobywa także coraz większe terytorium woj. mazowieckiego. Wszystkie trzy przypadki zostały stwierdzone w gminie Sarnaki i dotyczą czterech dzików.
Przypadek nr 301 został wykryty w pobliżu miejscowości Nowe Litewniki w odległości ok. 14 km od granicy polsko – białoruskiej. Przypadek 302 służby weterynaryjne stwierdziły w pobliżu miejscowości Stare Mierzwice w odległości ok. 15 km od granicy, a 303 w pobliżu miejscowości Stare Litewniki w odległości ok. 18 km od granicy.
Służby weterynaryjne pobrały od wszystkich padłych oraz odstrzelonych dzików próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń