Sektor krycia, dla loch luźnych oraz w ciąży, odchowalnia loszek remontowych, dwie komory porodowe i trzy odchowalnie prosiąt. Nowa chlewnia Krystiana Dębowskiego z miejscowości Dulsk z woj. kujawsko-pomorskiego pomieści 160 loch oraz 840 warchlaków.
Tucz kontraktowy przyciąga coraz większa rzeszę rolników. Do tej grupy dołączyli Marcin Banach wraz z ojcem Romanem z Mojnowa w woj. mazowieckim, którzy wybudowali tuczarnię na 2 tys. sztuk pod kontrakt. Rolnicy od dwóch...
Budowa chlewni o wymiarach 25 m szerokości i 50 m długości trwała kilka miesięcy i kosztowała 1,5 mln złotych netto. Została ona wyposażona w podłogi rusztowe, pod którymi znajdują się zbiorniki. Pod ich dnem zamontowano system rur PCV i łączniki zamykane korkami.
Kanały są opróżniane po otwarciu korków, a cała zebrana gnojowica trafia odpowiednio przygotowanym systemem rur do przepompowni, z której jest wtłaczana do zbiornika głównego umieszczonego na zewnątrz budynku.
W chlewni zastosowano wentylację kanałową. Świeże powietrze do wnętrza budynku jest wprowadzane przez czerpnie umieszczone na ścianach szczytowych i bocznych. Następnie trafia do kanałów umieszczonych pod podłogą chlewni, gdzie wytraca swoją prędkość.
Dodatkowo zimą jest podgrzewane a latem chłodzone, a następnie przez kratki umieszczone w podłodze korytarza trafia do poszczególnych komór. Zużyte powietrze jest wyciągane za pomocą kominów wentylacyjnych wyposażonych w wentylatory elektryczne sterowane automatycznie.
W budynku znajduje się 6 kojców grupowych przeznaczonych dla loszek remontowych wyposażonych w automaty paszowe ze zraszaczem oraz poidła miskowe. Jeden kojec jest przeznaczony na 8 sztuk.
Wieprzowina w krajach Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu podrożała wskutek wzrostu cen w Niemczech o 3 centy. O tę samą wartość podskoczyła cena w Holandii, Danii i Austrii. Cena wieprzowiny we Francji z powodu licznych dni świątecznych...
Sekcja krycia został wyposażony w 54 kojce indywidualne, koryta z dozownikami paszy i poidła Aqua-Level utrzymujące stały poziom wody w korytach. Lochy w ciąży będą utrzymywane grupowo po 6 sztuk w kojcu.
W dwóch komorach porodowych znajduje się łącznie 48 kojców. Każdy jest wyposażony w jarzmo porodowe ustawione na wprost ocynkowane ogniowo z korytem i odbojnikami poprzecznymi, które eliminują przygniecenia prosiąt.
Dodatkowo zamontowano poidła smoczkowe dla loch i miseczkowe dla prosiąt oraz plastikowe daszki nad legowiskami. Posiada on regulację wysokości oraz miejsce na promienniki podczerwieni. W strefie dla prosiąt zastosowano ruszt plastikowy, a pod lochą żeliwny.
Młode trzy tygodnie po porodzie będą przenoszone do odchowalni wyposażonej w podłogę rusztową dwa automaty paszowe umieszczone pomiędzy kojcami i poidła miskowe. W trzech komorach znajduje się po 8 kojców, a w każdym z nich zmieści się 35 prosiąt.
Budynek wyposażono w paszociąg linowo-krążkowy umieszczony w rurach ze stali kwasoodpornej, który jest zasilany z trzech silosów z włókna szklanego.
Hodowca planuje zasiedlić chlewnię 22 maja, loszkami sprowadzonymi z Holandii. Łącznie będzie to 159 loszek plus dwa samce szukarki.
Wyposażenie budynku zapewniła firma Terraexim Agroimpex, a żywieniem zwierząt zajmie się wytwórnia pasz Lira.
Więcej na temat nowej chlewni znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie 3/2017
ZAPRENUMERUJ