Kolczyk albo tatuaż dla świń. Hodowcy będą mieć wybór

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2017,12:10 Aktualizacja: 17-05-2017,12:30
A A A

Ruszył proces legislacyjny nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zmiany będą dotyczyć m.in. obowiązku oznakowania świń - poinformowało ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W marcowym dokumencie samorząd rolniczy przypomniał, że od 18 października 2016 r. obowiązują przepisy dotyczące znakowania świń, dzięki którym odpowiednie służby mają większą kontrolę nad obrotem trzody chlewnej w Polsce, co ma pomóc w zwalczaniu ASF.

chlewnia, produkcja prosiąt, lochy, sektor porodowy,

Chlewnia na rusztach z wentylacją kanałową

Sektor krycia, dla loch luźnych oraz w ciąży, odchowalnia loszek remontowych, dwie komory porodowe i trzy odchowalnie prosiąt. Nowa chlewnia Krystiana Dębowskiego z miejscowości Dulsk z woj. kujawsko-pomorskiego pomieści 160 loch oraz 840...

"Jednak przepisy nakładają zobowiązania, które są trudne do wprowadzenia przez rolników. Ze względu, iż przedmiotem przemieszczeń między stadami są prosięta w wadze 8-10 kg, które trafiają do warchlakarni, a następnie do tuczarni, celowym jest wprowadzenie możliwości wyboru przez rolnika stosowania znakowania również przez tatuaże" - wskazała KRIR.

Resort rolnictwa w odpowiedzi zaznaczył, że nowelizacja ustawy ma rzeczywiście związek z sygnalizowanymi problemami i wątpliwościami dotyczącymi stosowania obowiązujących obecnie przepisów.

Jedną z proponowanych przez urzędników zmian, ma być "wprowadzenie możliwości wyboru przez posiadacza świń metody ich oznakowania, kolczykiem lub tatuażem, w każdym wynikającym z ustawy przypadku wystąpienia obowiązku oznakowania świni".
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA